Powołany w Ministerstwie Zdrowia zespół ds. strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19 ma wypracować rekomendacje do końca sierpnia. Zespół zebrał się w poniedziałek. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazywał tego dnia, że "jesteśmy przed drugą falą epidemii, a zespół ma przygotować strategię na jesień". Po spotkaniu oceniał, że "padło bardzo dużo nowych pomysłów, niektóre były bardzo ciekawe".

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wskazuje, że najważniejsze zadanie zespołu to właśnie wypracowanie kompleksowego modelu działania podstawowej opieki zdrowotnej, gdy COVID będzie towarzyszyła grypa sezonu jesienno-zimowego, ale też analiza standardów międzynarodowych związanych ze zwalczaniem COVID-19, opracowanie strategii testowania osób pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, funkcjonowania szpitali jednoimiennych i kwestii podstawowej opieki zdrowotnej.

Czytaj w LEX: Raportowanie danych o zdarzeniach medycznych do SIM - nowe zadanie świadczeniodawców >

- Ważne, żeby umiejętnie oddzielić dwa strumienie chorych. Nie można dopuścić do sytuacji, w której osoby z objawami od razu będą przekierowywane do szpitali zakaźnych. A pamiętajmy, że tylko z powodu grypy jesienią przychodnie odwiedza dziennie nawet 100 tys. osób – zaznacza rzecznik. Dodaje, że niewykluczone, iż model funkcjonowania samych szpitali jednoimiennych – w efekcie prac - będzie się różnił od obecnego.

Czytaj w LEX: Zwolnienie z ograniczenia pracy w jednym miejscu - nowe uprawnienia kierownika oraz pracowników placówki medycznej >

Skład zespołu

W zespole znaleźli się m.in. przedstawiciele resortu zdrowia z departamentów: analiz i strategii, systemu zdrowia, ratownictwa medycznego i obronności oraz zdrowia publicznego i rodziny; a także przedstawiciele: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W składzie zespołu są też krajowi konsultanci w dziedzinach: chorób zakaźnych, anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny rodzinnej. - Zespół nie jest ciałem zamkniętym. Jeśli będzie taka potrzeby będą dopraszani jeszcze inni eksperci. Sami oczywiście, jeżeli chcą uczestniczyć w wypracowaniu strategii i mają własne propozycje działań w swojej dziedzinie, mogą również się zgłaszać. Zespół ma wypracować rekomendacje do końca sierpnia – przekazał Andrusiewicz.

Czytaj też: Po skargach na zamknięte gabinety NFZ wznawia kontrole przychodni >