Według redaktora zdrowie publiczne jest istotnym elementem bezpieczeństwa narodowego, które obejmuje także inne ważne potrzeby, takie jak potrzeba istnienia, potrzeba przetrwania, ochrona jakości życia.
„Bezpieczeństwo zdrowotne wymaga specjalnego traktowania. Dzisiaj przemoc dotyka wszystkich dziedzin życia – od ekonomii i polityki po medycynę i informatykę. Stymulujący wpływ zmian informacji jest natychmiast widoczny. Globalizacja wprowadziła także na scenę polityczne organizacje ponadnarodowe. To dodatkowo komplikuje problem zdrowia, mamy bowiem do czynienia z wieloma ośrodkami decyzyjnymi” – pisze profesor Denys.
Autor podkreśla, że zdrowie ludności jest ważnym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność gospodarki, dobrobyt kraju i jego mieszkańców. Dlatego konieczne jest skoncentrowanie działań na profilaktyce i prewencji, a nie tylko na medycynie naprawczej, jak do jest obecnie. „Zdrowie musi się znaleźć w centrum uwagi państwa i jego instytucji, musi stać się ważne nie tylko w sferze deklaracji, lecz także w codziennym życiu”- podkreśla autor wstępu.
W tym celu konieczna jest promocja zdrowego stylu życia, profilaktyka chorób cywilizacyjnych, podniesienie efektywności systemu opieki medycznej oraz zwiększenie odpowiedzialności indywidualnej obywateli za własne zdrowie, czyli integracja opieki medycznej z opieką społeczną.
Zdrowie publiczne, jak podkreśla autor we wstępie, znajduje się wśród obszarów działania Unii Europejskiej związanych bezpośrednio ze zdrowiem. Zapobieganie zakażeniom, które wiążą się z opieką zdrowotną, i ich kontrola są priorytetem strategicznym. Państwa członkowskie Unii powinny więc starać się zmniejszać liczbę osób cierpiących z powodu zakażeń związanych z opieką zdrowotną oraz szkolić pracowników specjalizujących się w kontroli zakażeń.
Książka jest kontynuacją części pierwszej publikacji pod tytułem: ”Zagrożenia zdrowia publicznego. Wybrane zagadnienia”, stanowiącej analizę problematyki zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa zdrowotnego, omawiającej wiele zagrożeń zdrowotnych oraz skutecznych metod przeciwdziałania im.
W części drugiej autorzy skupili się na zagadnieniu związku zdrowia człowieka z szeroko rozumianym środowiskiem i podjęli próbę odpowiedzi na pytania, jak zwiększyć efektywność opieki zdrowotnej bez nadmiernego wzrostu kosztów oraz jak sprawić, by każdy z nas w większym stopniu odpowiadał za własne zdrowie.
W publikacji znalazły się między innymi wiadomości na temat znaczenia czynników biologicznych wpływających na zdrowie, ekologii człowieka, epidemiologii, aspektów psychologicznych zdrowia, mikrobiologii środowiskowej, uwarunkowań środowiskowych, chorób infekcyjnych, alergicznych i nowotworowych, poszukiwań nowych leków, medycyny niekonwencjonalnej, chorób jatrogennych oraz wad wrodzonych a także opieki zdrowotnej nad osobami niepełnosprawnymi.
Autorami poszczególnych rozdziałów są: Joanna Błaszkowska, Piotr Kurnatowski, Monika Witczak, Beata Marciniak, Tomasz Ferenc, Irena Maniecka-Bryła, Marek Bryła, Katarzyna Denys, Krzysztof Zboralski, Jacek Michalak, Monika Bigos, Monika Łysakowska, Przemysław Lik, Janusz Strzelczyk, Tadeusz Płusa, Andrzej Buczyński, Gabriela Henrykowska, Jak Błaszczyk, Małgorzata Berezińska, Edward Kowalczyk, Anna Wiktorowska-Owczarek, Krzysztof Lik, Marian Brocki, Marek Zadrożny, Dariusz Moczulski, Hieronim Bartel, Czesław Marmura, Zbigniew Tokarski, Jadwiga Suchecka.
Publikacja przeznaczona jest dla menedżerów oraz pracowników podmiotów leczniczych, pracowników samorządowych oraz administracji rządowej zajmujących się omawianą tematyką.
Książka dostępna jest w księgarni Profinfo.
O redaktorze:
Andrzej Denys - profesor zwyczajny doktor habilitowany nauk medycznych; specjalista w zakresie mikrobiologii medycznej, wirusologii lekarskiej, zdrowia publicznego i promocji zdrowia; autor wielu prac z tych dziedzin opublikowanych w kraju i za granicą; doświadczony nauczyciel akademicki o twórczym podejściu do problemów kształcenia przed- i podyplomowego; od wielu lat pracuje w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, współpracuje też z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi; członek wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych.