Trzydniowe seminarium rozpocznie się w środę 24 maja 2017 roku w Zbąszyniu, w województwie wielkopolskim.

- Z udziałem najlepszych znawców problemu zostaną omówione skomplikowane zagadnienia błędu leczniczego oraz przestępczość pospolita towarzysząca dostępności do świadczeń medycznych i leków – powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Zbigniew Fąfera.

Dodał, że poruszone zostaną kwestie wszystkich rodzajów błędów medycznych w aspekcie prowadzonych śledztw i przyczyn przestępczych nadużyć.

Według danych zielonogórskiej prokuratury z 2016 roku, w okręgu liczba postępowań karnych o tzw. błędy w sztuce lekarskiej znacznie wzrosła i wyniosła już 120. Niezależnie od tego prowadzone były również tzw. sprawy okołomedyczne, dotyczące na przykład wyłudzeń świadczeń na szkodę NFZ czy innych podmiotów.

Dzieje się tak, ponieważ – zdaniem rzecznika - pacjenci coraz częściej korzystają z przysługujących im praw i pomocy wyspecjalizowanych komórek prawnych, które stoją na straży zauważanych zaniedbań i w wielu przypadkach zapewniają pokrzywdzonym przez służby medyczne kompleksową pomoc prawną w prokuraturach i sądach.

- Wzrasta więc liczba kierowanych do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa, głównie podejrzenia błędu w sztuce lekarskiej, ale także zaniedbań medycznych mających niejednokrotnie inne podłoże. Zawiadomienia o popełnieniu - najogólniej - przestępstw medycznych to duży problem, który z uwagi na liczbę zgłoszeń spowodował powołanie w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze prokuratora koordynatora w sprawach medycznych – powiedział prokurator Fąfera.

Uczestnikami seminarium będą prokuratorzy z okręgów: zielonogórskiego, poznańskiego, konińskiego, gorzowskiego, szczecińskiego, jeleniogórskiego, legnickiego, wrocławskiego, warszawskiego, łódzkiego, katowickiego, częstochowskiego i gdańskiego. Na seminarium zostali zaproszeni także przedstawiciele innych służb i sędziowie oraz naukowcy i eksperci.

- Nasze spotkania z jednej strony służą wymianie doświadczeń, a z drugiej zdobywaniu najnowszej wiedzy przez prokuratorów czy funkcjonariuszy. Ta jest konieczna, by w sposób rzetelny i skuteczny przeciwdziałać patologiom w różnych dziedzinach naszego życia – podkreślił Fąfera.

 [-DOKUMENT_HTML-]

 

Zielonogórska prokuratura okręgowa organizuje seminaria kryminalistyczne od 2005 roku, starając się poruszać na nich aktualne i ważne tematy związane z przestępczością.

- Kluczem do wybierania tematu seminarium w danym roku są najczęściej sygnalizowane przez prokuratorów, ale też samo życie, sytuacje bulwersujące, powtarzające się i takie, do których zwalczania niezbędne jest wyspecjalizowanie grupy prokuratorów oraz przyjęcie jednorodnego systemu zwalczania. Tak było w przypadku walki z przestępczością zorganizowaną, przemytniczą i innymi – wyjaśnił rzecznik.

Seminarium potrwa od środy do piątku (od 24 do 26 maja 2017 roku). Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział około stu osób. Honorowy patronat objął Prokurator Krajowy.

Każdy z uczestników Seminarium otrzyma certyfikat i zaświadczenie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Ukaże się także wydawnictwo dokumentujące przebieg spotkania i poruszane na nim tematy. (pap)