Czy osobie narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego należy do stażu pracy, od którego obliczony jest tzw. dodatek za wysługę lat, zaliczyć okres pracy w Związku Radzieckim i w Rosji?

Reasumując, czy Polska posiada uregulowania prawne wynikające z umowy międzynarodowej dotyczące sygnalizowanego tematu, pozwalające na zastosowanie unormowania wskazanego wyżej (pkt 2)?

Pracownik ukończył studia medyczne w Rosji w 1992 r. uzyskując kwalifikacje lekarza równorzędne z dyplomem ukończenia studiów wyższych w RP. Od 2001 r. podjął pracę w Polsce; w naszym zakładzie pracuje od połowy 2006 r. Regulamin wynagradzania obowiązujący w zakładzie przewiduje, że:
• do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wysługę lat wliczane są wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia;
• do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wysługę lat wlicza się także inne okresy, jeżeli na mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Od 1 lutego 2009 r. pracodawca, zarówno o statusie publicznym, jak i prywatnym, ma obowiązek zaliczyć pracownikowi wszystkie okresy zatrudnienia przebyte za granicą u pracodawców zagranicznych w zakresie wszelkich uprawnień pracowniczych, o ile pracownik przedstawi odpowiednie dokumenty w tym przedmiocie.
Z dniem 1 lutego 2009 r. nastąpiła zmiana brzmienia przepisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 22 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) na mocy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33). Obecnie przepis ten stanowi, że udokumentowane okresy zatrudnienia przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych. Przed 1 lutego 2009 r. zaliczenie okresów zatrudnienia w Federacji Rosyjskiej do ogólnego stażu pracowniczego zależało od tego czy opłacone były za ten okres składki na Fundusz Pracy.
Obecnie wobec wyraźnego brzmienia przepisu art. 86 ust. 1 ww. ustawy pracodawca, zarówno o statusie publicznym, jak i prywatnym, ma obowiązek zaliczyć pracownikowi wszystkie okresy zatrudnienia przebyte za granicą u pracodawców zagranicznych w zakresie wszelkich uprawnień pracowniczych, o ile pracownik przedstawi odpowiednie dokumenty w tym przedmiocie (umowa o pracę, świadectwo pracy).
Nawiązując do brzmienia regulaminu wynagradzania obowiązującego u pracodawcy, należy przyjąć, że do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wysługę lat należy zaliczyć pracownikowi okres zatrudnienia w Federacji Rosyjskiej, jeżeli pracownik przedstawi umowę o pracę lub świadectwo pracy w tym przedmiocie.
Magdalena Rycak