Do konsultacji społecznych trafił projekt zarządzenia ministra zdrowia w sprawie likwidacji Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie – Zalesiu. A wszystko po to, by rozbudować Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie, zwanym potocznie ośrodkiem dla „bestii”.

Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie, obok którego działa Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, powstał w 1998 r. jako pierwszy tego typu w Polsce. Jest zamkniętym zakładem należącym do ogólnopolskiej sieci instytucji leczniczych realizujących zadania w zakresie psychiatrii sądowej.  Przeznaczony jest dla osób, które będąc niepoczytalne, dopuściły się najpoważniejszych przestępstw, w tym zabójstw, i z uwagi na stan zdrowia psychicznego zostały skierowane przez sąd, po uzyskaniu opinii biegłych, na leczenie w placówce zamkniętej - osoby te nie mogą odbywać wyroku pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego.

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie powstał w 2014 r., potocznie nazywany jest ośrodek dla „bestii”. Trafiają tam sprawcy najpoważniejszych przestępstw, w przypadku których sąd uznał, że w chwili popełnienia czynu byli oni poczytalni.

Zgodnie z decyzją sądu, podjętą na podstawie opinii biegłych, osoby te po odbyciu kary więzienia wymagają dalszej izolacji, gdyż mogłyby z powodu zaburzeń preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości popełnić na wolności kolejne przestępstwo.

Za ciasno w Krajowym Ośrodku

W Krajowym Ośrodku znajduje się już 49 osób i robi się ciasno. Żeby pomieścić wszystkich, ministerstwo zdrowia chce zmienić wymogi dotyczące sal. Będą mogły być wieloosobowe, bez m.in. węzła sanitarnego. Ale to i tak nie rozwiązuje problemu, dlatego w planach jest rozbudowa ośrodka.

- Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie sąsiaduje z Krajowym Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie, który musimy rozbudować – podkreśla Król. - Pacjenci z tego regionalnego ośrodka zostali przeniesieni do dwóch innych ośrodków w innych szpitalach psychiatrycznych o podobnym zabezpieczeniu. Sale są już puste.

Poznański dodaje, że gdy Krajowy Ośrodek  Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym się rozrośnie, chcieliby później odtworzyć Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w tym samym miejscu.   

O tym, że Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości dotyczące procedury przedłużania pobytu pacjenta w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie czytaj tutaj>>

 

W nowej siedzibie 60 miejsc

W nowej siedzibie Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie będzie dysponował 60 miejscami. Budowa nowego pawilonu szpitalnego zaplanowana jest na trzy lata. Inwestycja ma umożliwić rozdzielenie dwóch placówek pełniących różne funkcje, czyli Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym od struktury Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej.

 
X

Psychiatria


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Psychiatria? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>