"Zaleca się, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: szczepionką Vaccine AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między dawkami, zaś szczepionkami mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami" - wynika z komunikatu resortu zdrowia.

Ruszają szczepienia dla przewlekle chorych - sprawdź, jak się zarejestrować>>
 

Ozdrowieńcy będą szczepieni po pół roku

Ozdrowieńcy mają otrzymać zastrzyk w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania. Zalecana liczba dawek zostanie podana w terminie późniejszym. Wskazanie to - jak zaznaczono - dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19. MZ poinformowało, że zalecana liczba dawek w tej grupie osób zostanie przedstawiona w terminie późniejszym, po szerszej analizie badań w zakresie odpowiedzi immunologicznej osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2. Podano w nim, że szczepienia osób z potwierdzoną wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2, niezależnie od intensywności objawów, zaleca się przeprowadzać zachowując odstęp w granicach 6 miesięcy od zachorowania (nie dłużej niż 180 dni).

 


 

Szczepienia seniorów i przewlekle chorych

11 marca ruszą zapisy na szczepienia osób powyżej 69 lat. Od 18 do 20 marca będą zapisy roczników 1952-54, a od 22 do 24 marca rocznika 1954-56. Zgłosić chęć zaszczepienia można już teraz przez formularz on-line. Z osobami, które wybiorą ten tryb, ktoś z infolinii sam skontaktuje się po uruchomieniu rejestracji dla danej grupy wiekowej. Szczepienia zaczną się 22 marca. Osoby, którym przed 15 stycznia 2021 r. zostało wystawione skierowanie na szczepienie ochronne przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu.

 

Według nowelizacji rozporządzenia do priorytetowej grupy zaliczone są osoby urodzone w latach 1942–1951 lub osoby powyżej 18. roku życia urodzone po 1951 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19:

  • dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej,
  • po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne.