Placówka ta już od dwóch sezonów podejmuje walkę z grypą poprzez zapewnienie bezpłatnych szczepień przeciw grypie pracownikom szpitala oraz prowadzenie edukacji w zakresie metod zapobiegania grypie wśród osób z chorobami przewlekłymi.
Według wytycznych WHO globalnym celem jest tych działań jest zmniejszenie śmiertelności osób chorych przewlekle o 2 procent rocznie w ciągu najbliższych 10 lat. Przewlekłe choroby niezakaźne odpowiadają za zdecydowaną większość, czyli 86 procent zgonów w regionie europejskim WHO. 9 na 10 Europejczyków umiera na powikłania chorób przewlekłych, między innymi układu krążenia, układu oddechowego, cukrzycy, chorób nerek i wątroby.
Według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie na grypę zapada około 100 milionów ludzi, z czego umiera od 500 tysięcy do 1 miliona. Koszty leczenia grypy w Polsce wyliczono na 770 mln zł.
Czytaj: Ogólnopolski Test Wiedzy o Grypie obala mity na temat szczepień >>>
Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w tym sezonie epidemicznym było znacznie więcej, niż w 2014 roku. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) w Warszawie, w okresie wrzesień 2014 – marzec 2015 na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 2 623 878 Polaków, z czego około 8,5 tysiąca wymagało hospitalizacji. To ponad 40 procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
W ramach akcji „Placówka Medyczna Partner Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy” przedstawiono wyniki testu, które dowodzą, że pracownicy ochrony zdrowia odpowiedzieli poprawnie średnio tylko na 4,8 z 18 pytań. Przy założeniu, że 50 procent poprawnych odpowiedzi zaliczy test, to aż 91 procent respondentów nie zaliczyło tego testu.
Jak pokazują wyniki lekarze dobrze znają przeciwwskazania do szczepień (88,5 procent poprawnych odpowiedzi), ale już mniejszość lekarzy bo 44,4 procent zna wskazania do szczepień wymienione w aktualnym Programie Szczepień Ochronnych-PSO na rok 2014.
Wyniki pokazały również, że specjalistyczna wiedza na temat wirusów grypy nie była rozpowszechniona, na przykład na pytanie o patogenne szczepy grypy ptasiej udzielono 5 procent poprawnych odpowiedzi. Za niepokojący można uznać słaby wynik odpowiedzi na temat dróg transmisji grypy (8,9 procent), choć autorzy testu przyznają, że pytanie było podchwytliwe i obejmowało mniej znaną wertykalną drogę przenoszenia wirusa.
Bardzo niepokojący jest natomiast niedostatek wiedzy na temat powikłań grypy u ciężarnych (10,3 procent), dróg podania szczepionek (11,3 procent) czy diagnostyki grypy (12,1 procent) oraz interpretacji szybkich testów – 13,9 procent poprawnych odpowiedzi.