Jak poinformowała podczas konferencji prasowej w czwartek 7 stycznia 2015 roku dr Elżbieta Poniewierka z oddziału gastroenterologii i hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, do całkowitego zniszczenia wątroby u chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego dochodzi bardzo rzadko.
 
- U tego młodego 25-letniego pacjenta proces całkowitego zniszczenia wątroby nastąpił niespodziewanie i dramatycznie szybko. Był w śpiączce wątrobowej, a dializa albuminowa była w stanie pomóc mu tylko przez kilka dni. Konieczny był przeszczep ratujący życie, na przykład jak przy ostrych zatruciach grzybami - dodała Poniewierka.
 
Lekarka podkreśliła, że u pacjentów cierpiących na tę zapalną chorobę jelit w ogóle tylko u około 10 procent chorych konieczny jest przeszczep wątroby, lecz odbywa się on zwykle „w zaplanowanym, a nie nagłym trybie ratowania życia”.
 
Chirurg transplantolog dr Paweł Chudoba zaznaczył, że przeszczep był skomplikowany, a sama operacja trwała ponad 10 godzin.
 
- Po dwóch tygodniach od tego zabiegu możemy powiedzieć, że przeszczep się przyjął i pacjent może normalnie funkcjonować. Już po jednej dobie udało się go wybudzić ze śpiączki wątrobowej. Kluczowy był fakt, że w ciągu dwóch dni znalazł się odpowiedni dawca - powiedział Chudoba.
 
 
Jak podkreślił koordynator transplantacyjny w USK we Wrocławiu dr Marcin Rychter, sprowadzenie organu nie było sprawą łatwą.
 
- Dawca znalazł się w odległości ponad 500 km od Wrocławia. Z powodu mgły nasz zespół chirurgów musiał jechać karetką, co zajęło 6 godzin. Na szczęście dzięki pomocy wojska lekarze powrócili z organem już drogą lotniczą w ciągu dwóch godzin - mówił koordynator.
 
W 2015 roku w USK we Wrocławiu wykonano 12 przeszczepów wątroby, w tym ten jeden był w trybie nagłym ratującym życie.
 
USK we Wrocławiu jest największym i najnowocześniejszym szpitalem na Dolnym Śląsku, jedynym posiadającym 23 kliniki. W niektórych dziedzinach jest liderem na skalę ogólnopolską.
 
Naukowcy z USK jako pierwsi na świecie zregenerowali przecięty rdzeń kręgowy. Prowadzą także badania nad wczesnym wykrywaniem choroby Alzheimera oraz wiele innych projektów, współpracując z ośrodkami w Polsce i na świecie. USK zatrudnia ponad 2700 lekarzy.(pap)
Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł