Województwo lubuskie realizowało już badania z tego zakresu w roku 2015 i 2016. Teraz pojawiła się szansa na kolejną edycję.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych istnieje możliwość dofinansowania programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego (w tym przypadku województwo) w wysokości 40 procent środków przewidzianych na jego realizację. W 2017 roku planowany łączny koszt realizacji programu wyniesie około 200 tys. zł.

Środki własne samorządu oraz dofinansowanie uzyskane z NFZ pozwolą na przebadanie w 2017 roku takiej liczby mieszkańców województwa, jak w latach ubiegłych, czyli około 500 osób, co umożliwi  wczesną diagnostykę i ewentualne podjęcie szybszego leczenia.

25 maja 2015 roku program ten uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Realizowany był w roku 2015-2016, a jego koszt wyniósł 400 tysięcy zł.
W roku 2015 przebadano 543 osoby, u 30 osób wykryto zmiany nowotworowe płuc (5,52 procenta), a w roku 2016 - 494 osoby, u 38 osób wykryto zmiany nowotworowe puc (7,69 procenta). 

 [-OFERTA_HTML-]



Program przeznaczony jest dla osób w wieku 55-80 lat, które palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedna paczkę papierosów dziennie (ze wskaźnikiem  minimum 30 tzw. paczko-lat) lub palili w przeszłości  i rzucili palenie najpóźniej 15 lat temu bez wcześniejszych objawów choroby nowotworowej.

Ponowne wdrożenie programu Zdrowe Płuca Lubuszan z pewnością stanowić będzie skuteczne narzędzie do wczesnej diagnozy oraz podjęcia leczenia przez mieszkańców województwa lubuskiego, którzy z powodu palenia tytoniu są grupą najbardziej narażoną na rozwój nowotworów płuc. Wykrycie choroby we wczesnym jej stadium ma istotny wpływ na stan pacjenta oraz jego rokowania, co odzwierciedla się również w kosztach leczenia, a także możliwościach dłuższego funkcjonowania części osób chorych na rynku pracy.

Źródło: www.lubuskie.pl