W ocenie wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego zamknięcie oddziału internistycznego w szpitalu na Józefowie w Radomiu spowodowałoby ryzyko braku zabezpieczenia medycznego mieszkańców Radomia w tym obszarze - poinformowała we wtorek 10 marca 2015 roku rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

U wojewody Kozłowskiego spotkali się w tej sprawie przedstawiciele wydziału zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz urzędu marszałkowskiego, NFZ, władz Radomia oraz konsultanci w dziedzinie chorób wewnętrznych i pediatrii.

Czytaj: Radom: konsultant ds. interny zaniepokojony sytuacją w szpitalu >>>

Decyzję o odrzuceniu wniosku szpitala o czasowe zamknięcie dwóch oddziałów podjęto po przeanalizowaniu dostępności łóżek internistycznych i pediatrycznych w rejonie radomskim.
- Po zamknięciu wymienionych oddziałów dostępność nie byłaby wystarczająca. Nie ma również możliwości wyznaczenia nawet czasowych zastępstw przez okoliczne szpitale, ze względu na sezon zachorowań – wyjaśniła Biały.

Rzeczniczka podkreśliła, że negatywna była też w tej sprawie opinia konsultantów w dziedzinach interny i pediatrii. Dodała, że szpital sam wycofał złożony wcześniej wniosek o wstrzymanie działalności oddziału pediatrycznego.

Jacek Kozłowski zaoferował marszałkowi województwa i podlegającemu mu szpitalowi przeprowadzenie misji dobrej woli w związku z trwającym w nim konfliktem pracowniczym.

Do udzielenia wsparcia stronom konfliktu w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu gotowa jest Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego. Jeżeli strony wyrażą na to zgodę, komisja może zawnioskować do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o wyznaczenie osoby z misją dobrej woli z listy mediatorów oraz wytypować swojego przedstawiciela jako bezstronnego obserwatora – powiedziała Anna Karpińska, sekretarz WKDS w Warszawie. Związane z tym koszty są pokrywane z budżetu wojewody.



 

Wnioski szpitala w sprawie zaprzestania działalności oddziałów: internistycznego i pediatrycznego od 1 kwietnia do 30 czerwca 2015 roku wpłynęły do wojewody pod koniec lutego 2015. Wiązało się to z wypowiedzeniami z pracy, które złożyło 7 lekarzy z oddziału internistycznego i 7 z oddziału pediatrycznego.

Przeciwko zawieszeniu działalności oddziału internistycznego w szpitalu w Radomiu jest wojewódzki konsultant ds. interny na Mazowszu dr Marek Stopiński. Według niego lekarze odchodzą ze szpitala nie z powodów finansowych, ale z braku możliwości zapewnienia poprawnego leczenia pacjentów, bo oddziały są przepełnione. Dyrekcja szpitala uważa, że medycy odchodzą ze szpitala do podstawowej opieki zdrowotnej, bo praca w przychodniach jest mniej obciążająca i lepiej płatna. (pap)