Oddział kardiochirurgii ma zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów z północnych obszarów województwa pomorskiego. Będą mogli z niego korzystać również pacjenci z innych rejonów województwa czy spoza Pomorza. W zespole pracują doświadczeni specjaliści w dziedzinie kardiochirurgii, kardioanestezjolodzy, perfuzjoniści, kardiolodzy oraz zespół pielęgniarek.

– Na początku zespół będzie wykonywał zabiegi operacyjne głównie w takich schorzeniach jak: choroba wieńcowa i jej powikłania, nowotwory serca czy choroby osierdzia – mówi dr Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator oddziału kardiochirurgii w wejherowskim szpitalu. – Ponadto, będziemy realizować zabiegi wieńcowe popularnie zwane by-passami, które będą przeprowadzane metodami małoinwazyjnymi ­ – wyjaśnia Jarmoszewicz.

W przyszłości planuje się poszerzenie wykonywanych świadczeń o zabiegi wysokospecjalistyczne, między innymi operacje wad zastawkowych serca – wymiany lub naprawy zastawek metodami klasycznymi i małoinwazyjnymi oraz chirurgię aorty piersiowej, czyli operacje tętniaków i rozwarstwień aorty.

Tymczasowo oddział znajduje się na II piętrze szpitala w Wejherowie, w miejscu dawnej chirurgii dziecięcej.  W przyszłości oddział z nowoczesną salą operacyjną, będzie się mieścił w specjalnie dobudowanej części szpitala.

 [-DOKUMENT_HTML-]

– Wkrótce rozpoczynamy prace budowlane. Planujemy, że od 1 stycznia 2018 roku pacjenci będą przyjmowani już w nowym miejscu – mówi dr Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich sp. z o.o., do którego należy Szpital Specjalistyczny w Wejherowie. – Cieszymy się, że to właśnie nasz szpital jest miejscem powstania nowej, drugiej w naszym regionie kardiochirurgii, zwłaszcza, że w placówce od dawna działa prężny oddział kardiologii, który z pewnością wejdzie w ścisłą współpracę z nowym oddziałem – dodaje Zieleniewski.

Natomiast na oddziale kardiologii i angiologii interwencyjnej  będzie działać pracownia hemodynamiczna. Będzie to drugie takie miejsce w Szpitalach Pomorskich. Pierwsza pracownia znajduje się w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. 

W pracowni będą świadczone wszystkie usługi z zakresu kardiologii inwazyjnej, w tym przede wszystkim koronarografie i angioplastyki wieńcowe.

–  Pracownia będzie czynna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i będzie służyła wszystkim pacjentom wymagającym tego typu pomocy, zwłaszcza pacjentom powiatu wejherowskiego, puckiego i lęborskiego – mówi dr hab. Marek Szołkiewicz, ordynator oddziału kardiologii i angiologii interwencyjnej w szpitalu w Wejherowie. – Jej pracę będzie zabezpieczał wykwalifikowany personel: pielęgniarki, technicy radiologii, operatorzy z wieloletnim doświadczeniem, zdobytym podczas pracy w innych pracowniach hemodynamicznych zlokalizowanych w naszym województwie – tłumaczy Szołkiewicz.

Pracownia, której podstawowym elementem wyposażenia jest stacjonarny angiograf cyfrowy, pozwoli nie tylko na diagnostykę i leczenie interwencyjne wszystkich pacjentów z zawałem serca, ale także w określonych przypadkach na leczenie pacjentów z chorobami naczyń obwodowych.

Źródło: www.pomorskie.eu