Wydłużenie życia, poprawa zdrowia i związanej z nim jakości życia ludności oraz zmniejszenie nierówności społecznych w zdrowiu to strategiczny cel Narodowego Programu Zdrowia, który ma być podstawą działań zapisanych we wchodzącej w życie 3 grudnia 2015 roku ustawie o zdrowiu publicznym.
 
Ustawa o zdrowiu publicznym ma poprawić koordynację działań podejmowanych w tej dziedzinie, kładąc nacisk na profilaktykę, edukację i promocję zdrowotną. Podstawą jej działań będzie Narodowy Program Zdrowia (NPZ).

Większość uregulowań dotyczących utworzenia NPZ oraz związanych z jego funkcjonowaniem zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Pierwszy NPZ ma objąć lata 2016-2020. Na jego realizację w 2016 roku z budżetu państwa zostanie przeznaczone około 140 mln zł.

Ustawa ma znacząco wzmocnić mechanizmy diagnozowania problemów zdrowia publicznego i umożliwić racjonalne planowanie działań przez podmioty odpowiedzialne za prowadzenie polityki zdrowotnej - jednostki samorządu terytorialnego, Narodowy Fundusz Zdrowia, służby medycyny pracy, Państwową Inspekcję Sanitarną, kuratorów oświaty, szkoły i uczelnie wyższe.

Zakładane jest prowadzenie kampanii edukacyjnych, promowanie spożywania zdrowych produktów, pomoc w leczeniu uzależnień od tytoniu i alkoholu, wspieranie osób z problemami zdrowia psychicznego (depresja czy zaburzenia nerwicowe), wczesna diagnostyka chorób i rozwój badań naukowych.

Ustawa zakłada utworzenie Rady do spraw Zdrowia Publicznego - organu opiniodawczo-doradczego ministra zdrowia. W jej skład wejdą między innymi przedstawiciele prezydenta, administracji publicznej, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, pracodawców i organizacji pozarządowych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Lekarskiej oraz konsultanci krajowi.

W wtorek 1 grudnia 2015 resort zdrowia poinformował, że minister zwrócił się do określonych w ustawie podmiotów z prośbą o wydelegowanie do udziału w pracach Rady upoważnionych przedstawicieli tych instytucji. Kandydatów można zgłaszać do 12 grudnia 2015.

Czytaj: MZ: do 12 grudnia 2015 można zgłaszać kandydatów do Rady ds. Zdrowia Publicznego>>>
W ustawie przewidziano także możliwość powołania pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego.

Zgodnie z nowymi przepisami utworzony zostanie też Komitet Sterujący Narodowego Programu Zdrowia, który będzie koordynował działania i rozwiązywał problemy związane z realizacją NPZ. Przewodniczył mu będzie minister zdrowia, a w jego skład wejdą przedstawiciele ministerstw odpowiedzialnych za realizację NPZ.(pap)