Rozwiązania zawarte w ustawie mają zwiększyć rolę profilaktyki, edukacji zdrowotnej i personelu medycznego POZ oraz pozwolić na realizację kompleksowej i holistycznej podstawowej opieki zdrowotnej, ukierunkowanej na pacjenta i społeczność lokalną.

W tym celu problematykę podstawowej opieki zdrowotnej wyodrębniono z ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i uregulowano ją w osobnym akcie prawnym.

Ustawa o POZ umożliwia wybór lekarza, pielęgniarki lub położnej u tego samego świadczeniodawcy,   różnych świadczeniodawców, czyli nietworzących zespołu POZ (do dnia 31 grudnia 2024 roku) lub będących świadczeniodawcami, tworzącymi zespół POZ.

Dotychczasowe deklaracje wyboru zachowują ważność, jednak wszystkie oświadczenia woli pacjentów o wyborze, złożone do świadczeniodawców nietworzących zespołu POZ, stracą ważność z dniem 31 grudnia 2024 roku.

W celu stworzenia opieki zintegrowanej każdy pacjent docelowo będzie objęty opieką zespołu POZ, w skład którego wchodzą lekarz, pielęgniarka i położna. Pracę zespołu będzie koordynował lekarz POZ, który będzie rozstrzygał o sposobie planowania i realizacji postępowania diagnostyczno-leczniczego u świadczeniobiorcy.

Lekarz będzie odpowiedzialny za planowanie i realizowanie opieki lekarskiej w zakresie działań mających na celu zachowanie zdrowia, profilaktykę chorób, rozpoznawanie i leczenie chorób oraz rehabilitację.

Natomiast pielęgniarka POZ będzie planować i realizować opiekę pielęgniarską nad pacjentem i jego rodziną w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób, świadczeń pielęgnacyjnych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. W tym zakresie położna POZ realizować będzie pielęgnacyjną opiekę położniczo-neonatologiczno-ginekologiczną. W ramach posiadanych kompetencji, lekarz, pielęgniarka i położna, wybrani przez pacjenta, wydawać będą skierowania na realizację zabiegów i procedur medycznych.

Źródło: www.prezydent.pl

 [-OFERTA_HTML-]