Onkomapa, stworzony przez Fundację Onkologiczną Alivia, przewodnik po placówkach onkologicznych przyjaznych pacjentom jest praktycznym narzędziem ułatwiającym chorym na raka i ich bliskim zorientowanie się w poziomie satysfakcji leczonych w nich pacjentów. Jest to możliwe dzięki tysiącom opinii osób, które korzystały z ich świadczeń.

Portal jest na bieżąco aktualizowaną bazą wiedzy na temat placówek onkologicznych i personelu medycznego w Polsce. Z jednej strony pozwala na pozostawienie opinii, a z drugiej na zapoznanie się z komentarzami innych pacjentów. Taka wymiana zdań w czasie rzeczywistym oraz graficzne przedstawianie pojawiających się wahań ocen powoduje, że na bieżąco można monitorować zmieniającą się sytuację, a co za tym idzie dokonać świadomego wyboru placówki i lekarza.

Dużą zaletą projektu jest to, że z dnia na dzień skupia coraz większą społeczność – choć inicjatorem była Fundacja Onkologiczna Aivia, tworzą go aktywnie setki tysięcy osób chorych na raka i ich bliskich. W ostatnim roku liczba użytkowników portalu wzrosła z 173 tysięcy do ponad 200 tysięcy. W efekcie do Onkomapy zgłoszonych jest 934 placówek onkologicznych (szpitali, przychodni, ośrodków diagnostyki oraz radioterapii) i 2579 lekarzy z całej Polski.

 [-OFERTA_HTML-]

 

- Korzyści tak prężnego funkcjonowania portalu są wielostronne. Tak ogromne zaangażowanie pacjentów wskazuje na dużą potrzebę funkcjonowania takiego narzędzia oraz na to, że spełnia ono swoją funkcję – pomaga wybrać najodpowiedniejszą placówkę do leczenia danego rodzaju nowotworu. Z drugiej zaś strony pozyskane dane są jasną wskazówką dla placówek i personelu medycznego na temat jakości ich działalności. Motywują do lepszego działania – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia, która stworzyła portal.

Raz do roku wszystkie opinie udzielone w ramach Onkomapy zostają poddane szczegółowej analizie, w wyniku której powstaje ranking ośrodków i lekarzy najbardziej przyjaznych pacjentom. Tym razem powstał on na podstawie ocen wystawionych od 5 października 2015 roku do 5 października 2016 roku.

Ocena placówek onkologicznych, podzielonych na szpitale, przychodnie, ośrodki radioterapii i ośrodki diagnostyczne, dokonywana jest na wielu różnych obszarach, między innymi opieki, organizacji, leczenia, wyposażenia ośrodka czy przestrzegania praw pacjenta. W przypadku ocen lekarzy pacjenci biorą pod uwagę takie aspekty jak szybkość reakcji lekarza na potrzeby pacjenta, przystępność i zrozumiałość informacji przekazywanych przez lekarza oraz uprzejmość.

Zdaniem pacjentów, na miano najbardziej przyjaznej placówki onkologicznej w Polsce zasłużyło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM, uzyskując ocenę 4,76 (ocena maksymalna = 5). Na drugim miejscu znalazł się Zamojski Szpital Niepubliczny (4,75) a trzecie miejsce przypadło Zachodniopomorskiemu Centrum Onkologii (4,4).

Z kolei najbardziej przyjaznym pacjentom lekarzem, spośród 2579 znajdujących się w bazie, został dr n. med. Krzysztof Adamowicz z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku ze średnią ocen równą 5. Jak widać nie jest łatwo mu dorównać – już trzeci rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce. Jednak tuż za nim, z ocenami 4,99 znajdują się dr n. med. Piotr Nowaczyk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, dr n. med.Agata Hajduk z gliwickiego oddziału Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie i Barbara Bauer-Kosińska z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego. Na trzecim miejscu znalazł się Arkadiusz Spychała z Wielkopolskiego Centrum Onkologii (4,98).

Fundacja Onkologiczna Alivia niesie pomoc chorym na raka w Polsce już od 2010 roku. Jej założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, gdy miała 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Od tej pory wspólnie wspierają chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, oraz angażują ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.

Fundacja motywuje swoich podopiecznych do aktywnej postawy w trudnym procesie leczenia onkologicznego – szukania jak największej ilości informacji na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem.

Alivia daje chorym konkretne narzędzia do walki z rakiem i podpowiada sposoby ułatwiające dotarcie do informacji. Pomaga im gromadzić środki na nierefundowane przez NFZ leki, badania diagnostyczne, konsultacje medyczne, sprzęt ortopedyczny i środki opatrunkowe.
Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, który Alivia prowadzi dla potrzebujących.

Fundacja udostępnia też bezpłatnie serwisy www.Onkomapa.pl i www.Kolejkoskop.pl. Dzięki nim chorzy mogą znaleźć najlepszy ośrodek onkologiczny w okolicy, najwyżej ocenianego lekarza, a także wyszukać najkrótszą kolejkę do bezpłatnych badań diagnostycznych. Publikuje również w języku polskim nowości onkologiczne ze świata zarówno na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebooku.

 

Źródło: Alivia