Istotne jest, że ustawa – a zatem także i rozporządzenie - nie dotyczy osób wykonujących zawody medyczne, dla których zasady uzyskiwania tytułu specjalisty określają przepisy regulujące wykonywanie tych zawodów.

Projektowane przepisy nie uwzględniają dziedziny „fizjoterapia”, która było przewidziana w dotychczasowych przepisach, a to z prostej przyczyny – ustawodawca zdecydował bowiem o uregulowaniu tego zagadnienia w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty i aktach wykonawczych do tej ustawy.


Dziedziny specjalizacji, podstawowe wykształcenie


Rozporządzenie określa przede wszystkim, w jakich dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia osoba wykonująca zawód inny niż medyczny może uzyskać specjalizację. Między innymi są to takie dziedziny jak: neurologopedia, psychologia kliniczna, przemysł farmaceutyczny, surdologopedia, psychoseksuologia. Załącznik nr 1 do rozporządzenia określa wykaz kodów odpowiadających specjalizacjom.

Nie każda osoba z dowolnym wykształceniem może przystąpić do specjalizacji w wymienionych dziedzinach – stąd konieczne było określenie kierunków studiów, których ukończenie uprawnia do rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego. Informacje takie, ujęte w formie tabeli, zawiera załącznik nr 2 do rozporządzenia. I tak na przykład do specjalizacji w dziedzinie psychologii klinicznej można przystąpić wyłącznie po ukończeniu studiów w kierunku psychologia, ale już możliwość odbycia szkolenia specjalizacyjnego w zakresie mikrobiologii przysługuje absolwentom kierunków biologia, biotechnologia lub mikrobiologia.

Poza tym, wzorując się na przepisach dotyczących zawodów medycznych, ustawodawca określił również dziedziny ochrony zdrowia, w których posiadana specjalizacja I stopnia umożliwia uzyskanie tytułu specjalisty i dziedziny ochrony zdrowia, w których ten tytuł można uzyskać – dane takie zawiera załącznik nr 3 do rozporządzenia.


Karta szkolenia i egzamin


Projekt rozporządzenia określa również dane, które będą umieszczane na elektronicznej karcie przebiegu szkolenia specjalizacyjnego, zwanej „EKS” – mają to być głównie dane osobowe uczestnika szkolenia, informacje dotyczące miejsca szkolenia, jego przebiegu czy tez potwierdzenia zrealizowania jego toku. Przewidziano również szczegółowo, kto odpowiada za wpisanie konkretnych danych do EKS – osoba odbywająca szkolenie, wojewoda, kierownik szkolenia czy też dyrektor CMPK.

Wprowadzenie jednolitej między różnymi zawodami elektronicznej karty przebiegu szkolenia specjalizacyjnego jest podyktowane wprowadzeniem ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia i przewidzianym tam Systemem Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych.

W dalszej części rozporządzenie określa szczegółowo sposób i tryb przeprowadzania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie ochrony zdrowia, zwanego „PESoz”, takie jak: formy poszczególnych części egzaminu (testowa, ustna, praktyczna), ustalanie czasu trwania egzaminu (załącznik nr 4), sposób oceny egzaminu testowego (załącznik nr 5), sposób ustalania końcowej oceny (załącznik nr 6), wysokość opłaty za PESoz (450 zł lub 225 zł dla osoby przystępującej wyłącznie do egzaminu teoretycznego albo wyłącznie do egzaminu praktycznego), wzór dyplomu (załącznik nr 10) oraz inne praktyczne zagadnienia związane z przebiegiem egzaminu.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, jednakże pamiętać należy, że nie będzie mógł to być dzień wcześniejszy niż dzień ogłoszenia samej ustawy, przewidującej umocowanie do wydania tego rozporządzenia.

Opracowanie: r. pr. Aleksandra Kosiorek

Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl