Od 20 do 25 kwietnia 2015 obchodzony jest już po raz X, Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa. Celem Tygodnia jest podkreślanie znaczenia szczepień.

Celem Tygodnia Szczepień w Polsce jest podkreślanie roli szczepień – powszechnych i indywidualnych – poprzez podnoszenie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych oraz zwracanie szczególnej uwagi na szczepienie pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

W związku z tym, Ministerstwo Zdrowia przypomina, że szczepienia ratują życie, epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków, a powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom.

Poza tym szczepienia eliminują groźne choroby z otoczenia, są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych, a obowiązkowe - są bezpłatne.

Ministerstwo Zdrowia przypomina też, że szczepienie polega na podaniu pacjentowi (przez uprawniony do tego personel medyczny) szczepionki przeciw chorobie zakaźnej, by organizm pacjenta się na nią uodpornił. Szczepienie jest świadczeniem zdrowotnym z zakresu profilaktyki. Szczepienia mogą być wykonywane w podmiotach prowadzących działalność leczniczą (w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i praktykach lekarskich). Procedura szczepienia zawsze obejmuje dwie podstawowe czynności: badanie lekarskie, na podstawie którego lekarz kwalifikuje pacjenta do szczepienia (lub podejmuje decyzję o odroczeniu) oraz podanie szczepionki. W zależności od rodzaju danej szczepionki, jest ona podawana albo poprzez iniekcję (zastrzyk) albo w formie doustnej.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia – www.mz.gov.pl opublikowano także praktyczne informacje dla pacjentów na temat szczepień.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mz.gov.pl, stan z dnia 21 kwietnia 2015 r.