Testy DNA muszą iść w parze z ochroną danych wrażliwych
\\

Świadoma zgoda, porady w kwestiach genetyki, lepsza kontrola rynku i ochrona danych wrażliwych - dzięki tym czynnikom testy genetyczne nie staną się zagrożeniem dla praw człowieka - stwierdzili posłowie i eksperci podczas czwartkowej debaty w komisji środowiska i zdrowia publicznego (ENVI). Dyskusja była częścią warsztatów dotyczących nowych regulacji dotyczących sprzętu medycznego oraz środków wykorzystywanych w diagnostyce in vitro.

"Testy genetyczne mogą pomóc nam zrozumieć czynniki ryzyka i znaleźć sposób na odpowiednie reagowanie na nie. Dają także szanse na przeprowadzenie prostszej diagnostyki i zdjęcia ciężaru z ramion pacjentów, którzy chcą wiedzieć co im dolega" - mówił sprawozdawca, niemiecki deputowany Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Peter Liese. Przedstawia on w Parlamencie Europejskim projekt nowej regulacji dotyczącej medycznych środków wykorzystywanych w diagnostyce in vitro.

Doktor Laurence Lwoff z Komisji ds. Bioetyki Rady Europy przestrzegała, że "wyniki testów genetycznych udostępniają wrażliwe dane osobowe badanego i członków jego rodziny oraz informują o możliwych problemach zdrowotnych w przyszłości". "Kto będzie miał dostęp do tych danych? W jaki sposób będą one gromadzone i zarządzane?" - pytała, dodając, że wszelkie interwencje nie mogą odbywać się bez świadomej zgody zainteresowanej osoby.

Komisja ENVI przedstawi dwa projekty regulacji w zakresie diagnostycznego sprzętu medycznego oraz środków wykorzystywanych w diagnostyce in vitro. Dokumenty powstaną w odpowiedzi na przedstawienie przez Komisję Europejską propozycji zapewnienia: pacjentom i konsumentom - bezpieczniejszych i bardziej efektywnych środków medycznych, służbie medycznej - lepszego poinformowania, a producentom - jasnych zasad.

Opracowanie: Robert Kuczyński, RPE WKP

Źródło: www.europarl.europa.eu, stan z dnia 4 marca 2013 r.

\
Data publikacji: 4 marca 2013 r.