- Rozbudowujemy fundament piramidy opieki nad pacjentem. Podstawowej opieki. Jego fundamentem będą izolatoria. Chcemy aby było w nich 10 tys. miejsc- zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas wtorkowej konferencji prasowej. 

Do izolatoriów mają trafić m.in. pacjenci ze szpitali, którzy nie wymagają już tak intensywnej opieki. Tym samym mają być zwalniane łóżka w szpitalach. - Obok izolatoriów chcemy wprowadzić system opieki domowej. Pacjent w niej będzie monitorowany za pomocą pulsoksymetru, który bada ciśnienie krwi. Urządzenie i aplikacja poprzez telefon będzie przesyłać dane pacjentów do Centrum Monitorowania. W przypadku odchylenia odczytu z urządzenia, lekarz czy pielęgniarka z Centrum skontaktują się z pacjentem - zapowiedział Adam Niedzielski.

Tak wygląda strategia 3.0. walki z koronawirusem. Jej elementem jest też dopuszczenie do obiegu testów antygenowych obok PCR. To odpowiedź na to, że w niektórych miejscach nie ma laboratorium. Test daje wynik w 15 min., co będzie istotne - jak wskazał minister Niedzielski - w przypadku pracy na izbach przyjęć, gdzie trzeba działać szybko a nie czekać dobę na wyniki testu PCR.

 

Minister zdrowia wdraża też zmiany w kwarantannie. Otóż jeśli ktoś z domowników będzie miał potwierdzonego koronawirusa, to jego domownicy automatycznie mają się automatycznie udać na kwarantannę. Należy się także spodziewać telefonu z Sanepidu, który prowadzi śledztwo epidemiologiczne.

Jednocześnie Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera poinformował, że w kraju powstaje 18 szpitali tymczasowych.  -Personel medyczny w nich pojawi się stąd, że wszyscy medycy przebywający na kwarantannie, zostają z niej zwolnieni, a jest ich 30 tys. osób. Ułatwiamy też zasady powrotu do Polski polskich lekarzy zza granicy. W przyszłym tygodniu do Sejmu trafi odpowiedni projekt przepisów - mówił Michał Dworczyk .