- Na zdrowie wydajemy mniej niż inne kraje, które nie dość że przeznaczają więcej środków na ten cel, to jeszcze z tych środków większy procent niż u nas jest przeznaczony na opiekę psychiatryczną – uważa dr Marek Balicki, szef Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, były minister zdrowia.

Według informacji Ministerstwa Zdrowia o 20 procent zwiększy się taryfa w przypadku świadczeń dotyczących oddziałów dziennych i oddziałów dziennych rehabilitacyjnych, o 10 procent  przypadku świadczeń ambulatoryjnych dla dzieci oraz 5 procent w przypadku pozostałych świadczeń ambulatoryjnych. W przypadku pozostałych świadczeń gwarantowanych w zakresie psychiatrii taryfy nie uległy zmianie. Największy wzrost – o 25 procent ma dotyczyć opieki środowiskowej.

- Mamy jeden z największym oddziałów dziennej opieki psychiatrycznej na Mazowszu, który liczy 40 miejsce, oddział ten nie jest deficytowy, ale podwyższenie wyceny świadczeń pozwoliłoby na podwyższenie pensji pracowników, które nie są wysokie – mówi Marek Balicki.

Jednak według Balickiego reforma psychiatrii powinna polegać nie na zmianie stawek, ale na finansowaniu świadczeń z budżetu globalnego, zależnie od ilości mieszańców na danych terenie. Wówczas placówki skoordynowanej opieki psychiatrycznej byłyby odpowiedzialne za opiekę nad wszystkimi pacjentami  na danym terenie. Obecnie podwyższanie stawek w opiece środowiskowej skutkuje tym, że te same świadczenia, które są oferowane w opiece ambulatoryjnej, są wyceniane wyżej jako środowiskowe, więc placówki nastawiają się na opiekę środowiskową, aby uzyskać więcej pieniędzy.

- Ta metoda niejako „wyrzuca za burtę” najtrudniejszych pacjentów, a tym czasem kluczowe powinny być ich potrzeby, a nie cena oferowanych świadczeń – mówi Balicki.

1 lipca 2018 ma się zacząć pilotaż opieki psychiatrycznej opartej właśnie na takim modelu finansowania. Wolskie Centrum ma być jednym z kilkudziesięciu miejsc realizujących ten pilotaż.

- W poniedziałek, 12 lutego, mamy spotkanie z ministrem zdrowia, Łukaszem Szumowskim, na którym będziemy na ten temat rozmawiać – dodaje dr Balicki.

Wzrost taryf został zaproponowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Agencja wnioskowała o podwyższenie taryf na podstawie analizy konkretnych świadczeń czy grupy świadczeń oraz zgromadzonych informacji odnoszących się do liczby oczekujących oraz średniego czasu oczekiwania na udzielenie świadczenia, potencjału wyrażonego jako liczba świadczeniodawców, liczba lekarzy i liczba łóżek, danych rynkowych, w tym cen świadczeń realizowanych komercyjnie oraz analizy cen zagranicznych.

Minister zdrowia otrzymuje projekty taryf do akceptacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do ich wysokości może podjąć decyzję o innej wysokości taryf niż została zaproponowana w projekcie, zaopiniowana przez Radę ds. taryfikacji i Prezesa AOTMIT.

Celem zabezpieczenia procesu prezes Narodowego Funduszu Zdrowia jest zobowiązany do wdrożenia taryf w okresie 4 miesięcy od momentu ich opublikowania w obwieszczeniu Prezesa Agencji.


 [-OFERTA_HTML-]