Projekt doprecyzowuje przede wszystkim zasady usprawniania procedur wycofywania z obrotu niebezpiecznych dla życia i zdrowia substancji, umożliwienie organom służby celnej egzekwowanie zakazu ich przywozu na terytorium RP, objęcie kontrolą ustawową 114 nowych substancji, które oferowane były w sklepach z dopalaczami oraz powołanie zespołu do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych.

W ramach realizacji przepisów antydopalaczowych, szpitale będą zobowiązane do zgłaszania jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną niezwłocznie, nie później niż w ciągu 48 godzin od chwili powzięcia podejrzenia zatrucia lub zgonu z powodu zatrucia. W większości przypadków rozpoznanie zatrucia opiera się na objawach i ewentualnie uzyskanej podczas wywiadu z pacjentem informacji o nazwie produktu dopalacza lub nazwie substancji psychoaktywnej, a nie na badaniu płynów biologicznych.

W praktyce zmiany te nie wpłyną w znaczny sposób na funkcjonowanie podmiotów leczniczych, gdyż obowiązujące przepisy zakładają już zbieranie danych o substancjach niesklasyfikowanych.

Opracowanie: Alicja Plichta