- W takiej sytuacji stanęliśmy przed wyborem. Albo przekształcimy szpital w spółkę prawa handlowego albo go zlikwidujemy. O tym ostatnim rozwiązaniu nie może być mowy. Szpital jest potrzebny mieszkańcom, a do tego to jeden z największych pracodawców. W momencie przekształcenia wszyscy pracownicy szpitala staną się pracownikami nowego podmiotu –zapewnia Tomasz Hynda starosta białogardzki w swoim oświadczeniu.

Nowa forma organizacyjna daje szpitalowi nowe możliwości.
- Do tej pory naszym jedynym płatnikiem świadczonych usług był Narodowy Fundusz Zdrowia. Potencjał i możliwości szpitala są znacznie większe. Dla pacjentów nic się nie zmieni. Nadal będziemy świadczyć usługi w ramach kontraktów z NFZ ale też będziemy mogli świadczyć usługi komercyjne a takie możliwości widzimy na niektórych oddziałach, na przykład rehabilitacji, chirurgii, ortopedii – mówi starosta.

Spółka będzie mogła zaciągnąć długoterminowy kredyt hipoteczny, który zabezpieczony będzie majątkiem spółki. Dzięki temu pokryte zostaną zobowiązania wymagalne, a zwłaszcza długoterminowe, od których odsetki i koszty komornicze rosną lawinowo. W ten sposób będzie można zmniejszyć koszty funkcjonowania placówki. Władze powiatu mają nadzieję, że te wszystkie działania w połączeniu z możliwością świadczenia usług komercyjnych powinny w najbliższej perspektywie doprowadzić do zbilansowania  kosztów szpitala.
Przemysław Dawid, dyrektor szpitala powiatowego w Białogardzie zapewnia, że przekształcenie placówki nie oznacza jakichkolwiek zmian dla pacjentów.

- Nadal będziemy świadczyć usługi w dotychczasowej formule, z należytą starannością i o jak najwyższej jakości. Przekształcenie nie spowoduje też zmiany warunków pracy obecnie zatrudnionych pracowników. Nadal będziemy dbać o standardy świadczonych usług. W ostatnim czasie szpital zdobył certyfikat jakości, to nas obliguje do dbałości o jakość. Staramy się też o stałe zwiększanie wachlarza usług – zapewnia dyrektor.

Kontrakt szpitala powiatowego w Białogardzie zawarty z NFZ na rok 2014 ma wartość 18 618 543,58 zł. Środki te finansują leczenie szpitalne (na oddziałach: chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii, reumatologii, pediatrii, neonatologii, położnictwa i ginekologii oraz chirurgii ogólnej), a także ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, rehabilitację leczniczą oraz świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze.