w Polsce walka z pandemią COVID-19 rozpoczęła się z infrastrukturą, która w przeważającej większości nie spełnia wymogów sanitarnych. Udokumentowane to jest między innymi decyzjami umożliwiającymi funkcjonowanie, pomimo iż nie spełniają przepisów rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Na taki stan rzeczy miały wpływ lata poprzednie i niedofinansowanie systemu opieki zdrowia.

Zmarnowany czas

W opinii Marcina Pakulskiego, byłego prezesa NFZ, który był pytany o sens budowy szpitali tymczasowych przez "Menadżera Zdrowia" był czas na stworzenie planów i rozpoczęcie modernizacji strategicznych placówek szpitalnych, by przygotować je do przyjęcia zwiększającej się liczby chorych. Co bardzo ważne, takie działania nie byłyby jedynie chwilowym rozwiązaniem, ale służyłyby dłuższy czas. Jak wymienia ekspert, można było: zwiększyć potencjał istniejących szpitali, przygotować modułową zabudowę, łatwiej też byłoby o skompletowanie kadry medycznej do nowego oddziału, przy istniejącej już placówce medycznej, niż zespół w całkiem nowym miejscu.

Czytaj w LEX: Skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii >

W Warszawie stoi pusty nowy Szpital Południowy, w Katowicach także stoi pusty szpital, w Sosnowcu do dyspozycji są puste budynki po zlikwidowanym Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego - wymienia Marcin Pakulski. Jak podkreśla ekspert, dla podatników lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w infrastrukturę medyczną, która będzie miała szansę służyć pacjentom dłużej niż tylko w czasie pandemii COVID-19. Szpital na Stadionie Narodowym taką inwestycją nie jest.

 


Szpital Południowy w Warszawie

Zdaniem wielu, nowy Szpital Południowy byłby idealnym miejscem nie tylko dla pacjentów z koronawirusem - niestety do tej pory inwestycja nie została odebrana.

W 2019 roku zapowiadano, że zakończenie budowy jest kwestią kilku miesięcy, obecnie - według urzędników - pierwsi pacjenci trafią tu dopiero w drugiej połowie 2021 roku. Sytuacja niepokoi miejskich radnych, i to zarówno opozycji jak i rządzącej miastem koalicji. Zdaniem radnych, szpital nawet bez kompletnego wyposażenia byłby bardzo dobrym zapleczem logistycznym właśnie do tworzenia oddziałów COVID-owych.

Czytaj w LEX: Kwarantanna i izolacja w związku z COVID -19 w świetle nowych przepisów >

Nowe miejsca dla chorych na COVID-19  

Stołeczny ratusz w Warszawie złożył propozycję, by przeznaczyć do walki z epidemią budynek Ośrodka Szkolno - Wychowawczy na Żoliborzu. Uczniowie z tej placówki zostali na początku września, z powodu remontu, przeniesieni w inne miejsce. Jak mówi prezydent miasta Rafał Trzaskowski, zaproponowano, by w miejscu tym zrobić izolatorium. Do tej pory nie otrzymano jeszcze odpowiedzi od rządzących.

Czytaj w LEX: Opieka w izolatoriach - zadania lekarza i pielęgniarki >

W planach resortu zdrowia jest dwukrotne zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19. Oprócz sieci placówek tymczasowych, resort chce także przekształcania szpitali powiatowych, oddziałów szpitali wojewódzkich oraz wykorzystanie prywatnych placówek.

Jednak zdaniem wielu ekspertów, niezrozumiałe są decyzje władz pomijające istniejące już obiekty. 

Czytaj w LEX:  Wsparcie dla świadczeniodawców z funduszu medycznego - kto otrzyma środki? >