W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazała się kolejna nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Większość jego przepisów zacznie obowiązywać od czwartku 11 marca. 

Nowe przepisy przewidują, że ozdrowieńcy będą poddawani szczepieniu przeciw COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. - Przedmiotowa regulacja wynika z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Jednocześnie wprowadzono przepisy przejściowe przewidujące, że ozdrowieńcy, którym już wystawiono skierowanie na szczepienie, będą mogli mu się poddać bez konieczności odczekania 3 miesięcy.

Czytaj: Ruszają szczepienia dla przewlekle chorych - sprawdź, jak się zarejestrować>>

Rozporządzenie wprowadza również dodatkową grupę osób zwolnionych z nakazu zasłaniania nosa i ust – osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.