W czwartek 18 marca Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i  pełnomocnik rządu ds. szczepień oraz Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków przedstawili najnowsze informacje dotyczące programu szczepień. Najważniejsza z nich dotyczy osób w wieku od 60 do 64 lat. Obecnie bowiem nie ma jeszcze dla nich wyznaczonego terminu rejestracji, ale to wkrótce może się zmienić. 

 

Już w przyszłym tygodniu mogą ruszyć szczepienia dla 60 latków

- Jeżeli byłoby dużo wolnych terminów szczepień, to niewykluczone, że 22 marca rozpoczniemy rejestrację nie tylko dla osób w wieku 66 i 65 lat, ale także dla tych w wieku od 60 do 64 lat - powiedział Michał Dworczyk. - Mamy nieco mniejsze zainteresowanie rejestracją na szczepienia w tych dwóch rocznikach, które od dzisiaj się mogą rejestrować. Jest to oczywiście związane z wieloma informacjami w mediach, które pojawiają się na temat szczepionki Astra Zeneca. My staramy się tłumaczyć, rozwiewać te wątpliwości, ale zainteresowanie jest mniejsze - podkreślił.

Szef KPRM zaznaczył, że w drugim kwartale br. najprawdopodobniej nastąpi też gwałtowne przyspieszenie szczepień, ponieważ do Polski trafi o wiele więcej szczepionek. - W konsekwencji będziemy musieli odpowiedzi sobie na pytanie, czy dalej utrzymywać - a może tworzyć jeszcze bardziej skomplikowany - system, gdzie różne grupy, podgrupy będą w określonych momentach uruchamiane do szczepień, czy też może rozpocząć szczepienia populacyjne dla wszystkich, które będą prowadzone bardzo szybko i w bardzo klarowny sposób - powiedział Dworczyk. Jak dodał, jedynym wyznacznikiem byłyby wtedy rok urodzenia.

Mity i fakty o szczepionce Astra Zeneca

Między innymi Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia zdecydowały się niedawno na wstrzymanie szczepień preparatem AstraZeneki z powodu pojedynczych przypadków wystąpienia zakrzepów krwi, a czasem zgonów wśród osób zaszczepionych. Według Michała Dworczyka jednak w Unii Europejskiej mamy do czynienia z pewną paniką i działaniami, które nie są oparte na faktach, rekomendacjach lekarzy i naukowców. -Wstrzymanie podawania szczepionki AstraZeneki przez wspomniane kraje było bowiem niezgodne ze stanowiskiem Europejskiej Agencji Leków.  - Decyzje polityczne, które zapadły wywołały poważne obawy w Unii Europejskiej. W Polsce też mamy szereg osób, które zaczęły się obawiać przyjęcia tego preparatu - powiedział. Grzegorz Cessak dodał, że wstrzymanie szczepień preparatem AstraZeneca w niektórych krajach to działania  dyktowane prawdopodobnie emocjami, a może nawet i paniką.

Dlaczego? - Incydenty zatorowo-zakrzepowe wystąpiły u bardzo małej liczby zaszczepionych pacjentów. EMA podała w swoich komunikatach, że stwierdzono 30 przypadków takich incydentów na pięć milionów zaszczepionych osób - podkreślił Cessak. I zaznaczył, że związek przyczynowo-skutkowy nie został potwierdzony, choć, jak każdy przypadek, jest cały czas badany. Trwa ocena, która ma być dzisiaj zakończona. Z kolei w Wielkiej Brytanii zostało podanych 10 mln szczepionek Astry Zeneki, a zgłoszono ok 52 tys. odczynów niepożądanych. - To oznacza, że jest to niecałe 5 promili – dodaje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Harmonogram szczepień osób 65 plus

Od dziś poza osobami urodzonymi w 1952 roku życia (69 lat) - ich zapisy ruszyły 11 marca - na szczepienie rejestrować mogą się osoby z roczników 1953 i 1954 (w wieku 68 i 67 lat). 22 marca rejestracja rozpocznie się zaś dla osób w wieku 66 i 65 lat (roczniki 1955 i 1956). Te wszystkie roczniki są szczepione Astrą Zenecą. Następnie 25 marca ruszy ponowna rejestracja dla osób w wieku 70 plus - rząd z nią czeka, bo czeka na dostawy szczepionek mRNA - Pfizera i Moderny.