Pochodzący z małej miejscowości na południu Polski 23-letni pacjent, którego zoperowano 2,5 tygodnia temu, czuje się dobrze - dodała.
Zabieg wykonano w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej w szpitalu w dzielnicy Szczecina Zdunowie. Przeprowadził go zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Grodzkiego przy współpracy kardiochirurgów z PUM.
Płuca przewieziono do Szczecina wojskowym transportem lotniczym.
Do tej pory w Specjalistycznym Szpitalu im. Profesora Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej PUM wykonano dziewięć różnego rodzaju przeszczepów płuc, głównie u chorych z rozedmą płuc.
Jak powiedział prof. Grodzki, przeszczep płuc u chorego z mukowiscydoza, to jedna z najtrudniejszych transplantacji. "Nasz zespół gruntownie się do tego typu zabiegu przygotował. Wszyscy zaangażowani, w tym anestezjolodzy, torakochirurdzy, pulmonolodzy pielęgniarki i rehabilitanci, przeszli szkolenia m.in. w Hanowerze, Wiedniu, Zurychu czy St. Louis" - dodał.
Profesor poinformował, że szczeciński ośrodek chce docelowo wykonywać rocznie ok. 20 przeszczepów płuc z różnych wskazań.
W Polsce przeszczepy płuc wykonuje się w Centrum Chorób Serca w Zabrzu i w Szpitalu w Zdunowie.
Mukowiscydoza to groźna i nieuleczalna, uwarunkowana genetycznie choroba, objawiająca się głównie przewlekłymi dolegliwościami układu oddechowego. Ratunkiem dla najciężej chorych pacjentów może być właśnie przeszczep płuc.
Transplantacja płuc należy do najtrudniejszych. Płuca są w stałym kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, dlatego są bardzo narażone na infekcje.