Świadczenie w ramach NFZ to raczej służba niż dochodowy interes
\\

Leczenie osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych to raczej służba wymagająca poświęceń, a nie dochodowy interes, którym chcielibyśmy widzieć funkcjonowanie w systemie NFZ. Powodem takiego stanu rzeczy są niewystarczające środki finansowe przeznaczane na opiekę zdrowotną oraz gąszcz przepisów, w których trudno się zorientować – pisze Agnieszka Pietraszewska-Macheta we wstępie do książki „Kontraktowanie świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przepisy, praktyka i orzecznictwo”.

- Ustawodawca nie ułatwia nikomu życia, komplikując przepisy coraz bardziej, łącznie z tym, że mnoży również niejednoznaczności regulacji prawnych, co powoduje, że w istocie większość podmiotów realizujących świadczenia opieki zdrowotnej nie rozumie zasad działania systemu – dodaje autorka książki.

Ambicją autorki publikacji, oprócz tego, że przedstawia praktyczne podejście do procesu kontraktowania świadczeń, z uwzględnieniem orzecznictwa sądów administracyjnych oraz ostatniej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jest również pokazanie czytelnikom obszarów ryzyka, które wiążą się z podjęciem zobowiązania leczenia osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

- Starałam się nakreślić czytelnikom te zagadnienia, które są istotne i na które należy zwrócić uwagę, nie tylko w procesie zawierania umów z Funduszem, lecz także później, tak aby w trakcie wykonywania umowy ograniczyć ryzyka nieprawidłowości i ewentualnych roszczeń względem świadczeniodawcy – wyjaśnia autorka.

Celem publikacji jest, według autorki, wskazanie czytelnikom, krok po kroku, jakie działania należy podjąć, aby ten cel osiągnąć.

- Staram się również wskazać obszary ryzyka, które wiążą się z rozpoczęciem takiej działalności, co w konsekwencji pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno chcemy takie wyzwanie podjąć. Przedstawiam zagrożenia dla rozwijających się świadczeniodawców związane z projektowanymi nowelizacjami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w szczególności projektu nowelizacji (tzw. pakiet kolejkowy), który stawia pod znakiem zapytania możliwości „wciśnięcia się” do systemu przez nowych świadczeniodawców – wyjaśnia Agnieszka Pietraszewska-Macheta.

Publikacja składa się trzech zasadniczych części. W pierwszej omówiono, jakie działania należy podjąć, aby przystąpić do postępowania w sprawie zawarcia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, jakie należy spełnić wymogi konieczne i dodatkowe, aby stać się świadczeniodawcą NFZ, jak również, jakie problemy praktyczne pojawiają się podczas udziału w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Druga część dotyczy tego, jakie problemy pojawiają się w związku z funkcjonowaniem w systemie NFZ, w trzeciej wskazano, co zmieniło się w wyniku ostatniej nowelizacji ustawy z dnia 11 października 2013 r., dotyczącej procesu kontraktowania świadczeń, oraz przedstawiono zmiany, które mogą mieć w przyszłości znaczenie w procesie kontraktowania, wynikające z tzw. pakietu kolejkowego.

Książka jest dostępna w Księgarni Profinfo.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.profinfo.pl, stan z dnia 12 września 2014 r.

\
Data publikacji: 12 września 2014 r.