Koncepcję taką szef resortu zaprezentował  we wtorek podczas konferencji "Ryzyka i trendy", której organizatorem jest Polityka Insight. - Trzeba przebudować piramidę świadczeń – leczenie powinno odbywać się przede wszystkim na niższych poziomach. Mówiąc o piramidzie świadczeń, mam na myśli strukturę, gdzie na dole jest podstawowa opieka zdrowotna, potem ambulatorium, a na końcu szpital. Można powiedzieć, że mamy w Polsce do czynienia z odwróconą piramidą opieki zdrowotnej – powiedział. I dodał, że powinna obowiązywać cały czas zasada prowadzenia pacjenta przez lekarza rodzinnego przez poszczególne szczeble, które mają pełnić funkcję konsultacyjną nie działa dobrze. Jest bardzo dużo pracy do wykonania. Myślę, że to dominujący kierunek reformowania systemu opieki zdrowotnej na najbliższe lata" – stwierdził szef MZ.

Czytaj: Szykuje się wielka dziura w budżecie NFZ>>

Według zapowiedzi ministra, trzeba na poziomie POZ zbudować bardzo wiele modeli opieki koordynowanej – "takie ścieżki pacjenta". - Lekarz prowadzący na poziomie POZ sam powinien umówić do specjalisty albo się nawet w imieniu pacjenta skonsultować, bo zna dolegliwość, z którą przyszedł pacjent do POZ. Dopiero po takich konsultacjach decydować o +transferze+ do poziomu szpitalnego – mówił Niedzielski

Nocna pomoc do reformy

Minister powiedział także, że nocna pomoc lekarska to element, który musi być zreformowany. - Trzeba szybko podjąć działania. Ogłoszony został przetarg na specjalną platformę teleporad. Nie mówię o teleporadach polegających na zwykłym dzwonieniu, ale o teleporadach opartych o profesjonalne narzędzia, gdzie można np. przesyłać dane dotyczące odczytów weryfikujących stan zdrowia pacjenta, z video czatem – powiedział minister.

Czytaj: Nie będzie limitów do lekarzy specjalistów, których i tak brakuje>>

Niedzielski poinformował, że Narodowy Fundusz Zdrowia utworzy taką platformę, która będzie pierwszą linią kontaktu w nocnej pomocy lekarskiej. - Następnie, jeśli ta pomoc nie będzie w stanie załatwić sprawy pacjenta, to pacjent będzie umawiany przez operatora na platformie teleporad w konkretne miejsce, na konkretną godzinę. Pacjent nie będzie musiał jechać na SOR, nie będzie musiał jechać do NPL-u i tam czekać w kolejce – poinformował szef MZ.