Jak wskazują członkowie STOMOZ w swoim stanowisku, ustawa o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych mówi tylko o transporcie sanitarnych, natomiast transport pacjenta z zespołami medycznymi z jednego do drugiego szpitala nie jest nigdzie uregulowany.
Stowarzyszenie postuluje wprowadzenia zmian legislacyjnych polegających na wdrożeniu szczegółowych procedur, określających między innymi czas realizacji usługi. Obecnie bowiem, nie wiadomo, czy dojazd karetki powinien wynosić 15 minut, 60 minut czy też 300 minut. Poza tym brakuje wytycznych dotyczących alternatywnych rozwiązań w sytuacjach awaryjnych i różnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń. Nie wiadomo też, czy jednostka zamawiająca transport ma prawo korzystać z transportu innej jednostki poza umową. Autorzy komunikatu sugerują, że może dopuszczalnym rozwiązaniem byłoby zezwolenie na uruchomienie w sytuacjach nadzwyczajnych karetki systemowej.
STOMOZ proponuje podjęcia działań zmierzających do wydzielenie przez NFZ z kontraktów „szpitalnych” środków przeznaczonych na medyczny i sanitarny transport, a następnie w oparciu o tak wydzieloną bazę finansową:
- zorganizowanie konkursu na przewozy międzyszpitalne w stanach zagrożenia życia ambulansami sanitarnymi o standardach właściwych dla specjalistycznych zespołów wyjazdowych,
- zakontraktowanie transportu sanitarnego dla potrzeb lecznictwa zamkniętego na wzór organizacji tych świadczeń realizowanych na potrzeby podstawowej opieki zdrowotnej.
Koncentracja środków na te cele pozwoliłaby bez dodatkowych kosztów poprawić jakość świadczonych usług i zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów. Rozproszenie środków na transport medyczny i sanitarny, obniżenie standardu usług praktycznie niemożliwa kontrola ich realizacji prowadzi jedynie do przewozu w stanach zagrożenia życia, w czasie nadzwyczajnych zagrożeń mogłaby stanowić istotne wzmocnienie Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Stowarzyszenie proponuje też zastosowanie kryterium jakości jako podstawowego kryterium przy zawieraniu umów o usługi transportu sanitarnego. To przyczyniłoby się między innymi do wyeliminowania z systemu słabych i nieuczciwych kontrahentów.
STOMOZ postuluje powrót do dyskusji, czym powinna być Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz powrót do budżetowego finansowania Wojewódzkich Stacji Ratownictwa Medycznego, na zasadach obowiązujących w Straży Pożarnej.
Źródło: STOMOZ
STOMOZ: potrzebne zmiany w zakresie procedur transportu sanitarnego
Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej wyraziło zaniepokojenie brakiem jasno sprecyzowanych systemowych rozwiązań dotyczących transportu sanitarnego i przewozów międzyszpitalnych w sytuacji zagrożenia życia.