Film z muzyką Te-Trisa i animacjami Martyny Adamskiej wykonany został mało znaną jeszcze w Polsce techniką sketchnotingową („myślenia wizualnego”).

- Co roku przed sezonem letnim informujemy o zagrożeniach związanych z ugryzieniem przez kleszcza, o profilaktyce i sposobie postępowania po ugryzieniu. Jednak w Internecie pojawiają się często dyskusje, jak  należy postępować w wyniku ukąszenia przez tego pajęczaka. Choć wiele treści merytorycznych (wiedza medyczna, informacje od specjalistów) wyraźnie informuje  o tym, że nie należy „niczym spryskiwać ani smarować” miejsca ukąszenia przed pozbyciem się kleszcza, to bardzo dużo osób nie tylko tak postępuje, ale też rekomenduje innym ten sposób działania. Celem kampanii jest więc informowanie, jak postępować w przypadku ukąszenia oraz uświadomienie, jakie są z tym związane zagrożenia i niebezpieczeństwa, dlatego zdecydowaliśmy się przygotować krótki filmik instruktażowy – komentuje Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

GIS przypomina, że żerowanie kleszczy rozpoczyna się wiosną (przełom marca i kwietnia) i trwa do później jesieni (nawet listopada). Wzrost temperatury otoczenia wzmaga ich aktywność. Obserwuje się najczęściej dwa szczyty aktywności tych pasożytów: w maju/czerwcu oraz we wrześniu/październiku. Terenami, na których obserwuje się zwiększone zagęszczenie kleszczy są województwa: podlaskie, warmińsko- mazursko, dolnośląskie oraz małopolskie.

Aby chronić się przed kleszczami należy stosować środki odstraszające zarówno u siebie jak i zwierząt domowych, dbać o szczelne osłonięcie skóry w trakcie pobytu na obszarach porośniętych roślinnością do 1,5 m wysokości, szczególnie w okolicy terenów wilgotnych, w okresie aktywności kleszczy, unikać miejsc o wysokim stopniu zagęszczenia kleszczy (odpowiednie komunikaty można znaleźć na stronach internetowych instytucji monitorujących stan zagrożenia epidemiologicznego, w tym wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych). 

Należy także regularnie i dokładnie kontrolować skórę swoją i zwierząt domowych po powrocie z terenów aktywności kleszczy, w przypadku znalezienia kleszczy na ciele niezwłoczne należy go usunąć, nie stosując żadnych substancji drażniących kleszcze (tłuszcze, alkohol itp.) - może to tylko wpłynąć na wzrost objętości śliny/wymiocin wydalonych przez kleszcze i w ten sposób zwiększyć ryzyko zakażenia drobnoustrojem.

Kleszcze są pasożytami mającymi znaczenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Mogą być źródłem wielu chorobotwórczych mikroorganizmów (wektor i rezerwuar chorób infekcyjnych): bakterii, wirusów i pierwotniaków. 

Wśród nich wyróżnia się dwie rodziny: Ixodidae (tzw. kleszcze twarde) oraz Argasidae (tzw. kleszcze miękkie). W Polsce największe znaczenie epidemiologiczne ma kleszcz pospolity (Ixodes ricinus), obrzeżek gołębi (Argas reflexus) oraz kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus). Kleszcze przechodzą swoisty cykl życiowy (rozwojowy), a każda z ich postaci przejściowej wymaga do dalszego rozwoju posiłku z krwi. Pasożyty te spędzają różny czas na powierzchni ciała żywiciela (człowiek, gryzonie, ssaki wolno żyjące czy hodowlane). W przypadku kiedy żywiciel jest rezerwuarem chorobotwórczych mikroorganizmów może dojść do zakażenia kleszcza, a następnie do namnożenia patogenów w jego organizmie. Mikroorganizmy chorobotwórcze utrzymują się przez kolejne stadia rozwojowe kleszcza oraz jego pokolenia i mogą zostać przeniesione w trakcie kolejnego żerowania na innego żywiciela (w tym człowieka). 

W Polsce wśród chorób przenoszonych przez kleszcze można wymienić takie jak: borelioza z Lyme (krętki z rodzaju Borrelia), zapalenie mózgu przenoszone przez kleszcze (wirus środkowoeuropejskiego zapalenia mózgu), anaplazmoza (Anaplasma phagocytophlium) oraz rzadko: babeszjoza (pierwotniaki z rodzaju Babesia), tularemia (Francisella tularensis) i riketsjozy (Rickettsia sp).

Według danych epidemiologicznych (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny) dotyczących występowania wybranych chorób zakaźnych na terenie kraju w latach 2005-2014 obserwuje się stały wzrost zachorowań na boreliozę (chorobę z Lyme) z 4 406 w 2005 roku do 13875 w 2014 roku. W przypadku zapalenia mózgu przenoszonego przez kleszcze w 2005 roku zanotowano 174 zachorowania, z prawie dwukrotnym wzrostem w 2009 roku (344 przypadki) i 197 przypadkami w roku 2014. Pozostałe choroby odkleszczowe mają marginalne znaczenie- anaplazmozę w 2004 roku w Europie rozpoznano u 22 chorych, z czego tylko 3 zachorowania obserwowano w Polsce.  


Link do filmu Głównego Inspektoratu Sanitarnego: Uważaj na kleszcze! https://www.youtube.com/watch?v=xgViBQITanY 

 


Źródło: GIS