Czy nastąpiły zmiany w sprawozdawczości w podstawowej opiece zdrowotnej? Jakie przepisy obowiązują obecnie świadczeniodawcę?
Rodzaj, zakres i formę sprawozdawczości obowiązującej świadczeniodawcę w roku 2008, z tytułu umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna, reguluje zarządzenie nr 69/2007/DSOZ Prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów POZ.
Zgodnie z postanowieniami Funduszu w POZ obowiązuje świadczeniodawców sprawozdawczość miesięczna z wykonanych świadczeń opieki zdrowotnej oraz półroczna z wykonanych badań diagnostycznych.

Sprawozdanie z wykonanych świadczeń składane jest w formie raportów statystycznych sporządzonych na podstawie prowadzonej przez zakład dokumentacji medycznej, do 10 dnia miesiąca, za poprzedni okres sprawozdawczy. Wymagane jest aby raporty były sporządzane według formatu określonego w załączniku nr 5 do umowy. Świadczenia oddawane są w otwartym formacie wymiany danych, zgodnie z definicjami komunikatów XML, określonymi odrębnymi zarządzeniami Prezesa NFZ.

W POZ, w zależności od grupy świadczeń, znajdują zastosowanie następujące typy komunikatów:

1. ZBPOZ - "Komunikat szczegółowy NFZ danych zbiorczych o świadczeniach udzielonych w ramach POZ";
2. DEKL - "Komunikat szczegółowy NFZ deklaracji POZ / KAOS" (lista deklaracji);
3. SWIAD - "Komunikaty szczegółowe NFZ świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych (raporty statystyczno-rozliczeniowe).

Raporty, o których mowa w pkt 3 stanowią podstawę do finansowania świadczeń rozliczanych według cen jednostkowych (porada, punkt), natomiast raport wymieniony w pozycji 2 jest podstawą do finansowania świadczeń rozliczanych kapitacyjnie (określona w umowie kwota w złotych na jednego zadeklarowanego pacjenta).

Zasady powyższe nie dotyczą sprawozdawczości z wykonania świadczeń z zakresu programu profilaktyki chorób układu krążenia. Jest ona realizowana on-line, przy wykorzystaniu udostępnianego bezpłatnie przez Fundusz Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki (SIMP).

Sprawozdanie z wykonania badań diagnostycznych przekazywane jest do Funduszu w formie pisemnej i elektronicznej, w terminie 25 dni po upływie każdego półrocza.