Strategia powstała w wyniku współpracy pięciu marszałków Zachodniej Polski: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Budowa ponadregionalnych centrów usług medycznych zakłada budowę lub rozbudowę i wyposażenie centrów onkologii w miastach wojewódzkich Polski Zachodniej. W województwie lubuskim projekt zakłada budowę Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp., który docelowo będzie funkcjonował jako części Gorzowskiego Centrum Onkologii, oraz rozbudowę Lubuskiego Ośrodka Onkologii w Zielonej Górze.

Poza tym w Strategii znalazły się projekty dotyczące Odrzańskiej Drogi Wodnej, modernizacji linii kolejowej w ciągu CETC-Route65, dokończenie budowy dróg: S3, S5 i S11, budowa sieci energetycznych oraz współpraca ośrodków akademickich i przedsiębiorców w celu komercjalizacji wiedzy.

Projekty będą sfinansowane z funduszy unijnych w nadchodzącej perspektywie finansowej 2014-2020, zwłaszcza z krajowych programów operacyjnych, takich jak Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka czy Program Operacyjny Polska Cyfrowa.

- Dzięki temu, że Strategia Rozwoju Polski Zachodniej stała się strategią rządową, to rząd bierze na siebie współodpowiedzialność za realizację celów i wskaźników strategii, czyli także za realizację projektów kluczowych dla Polski Zachodniej, niezbędnych dla osiągnięcia celów i wskaźników – powiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

- Projekty wynikające ze strategii ponadregionalnych mają być preferowane w krajowych programach operacyjnych – dodał Maciej Nowicki, pełnomocnik zarządu woj. lubuskiego ds. Polityki Spójności.