Wyrok był związany ze sporem pomiędzy Polpharmą a japońską fimą Astellas Pharma. Ta ostatnia opatentowała bursztynian solifenacyny (główny składnik leku Vesicare), który Polpharma oferowała do sprzedaży w celu przeprowadzenia badań niezbędnych do rejestracji leku generycznego.

Dzięki wyjątkowi Bolara producenci leków generycznych mogą rozpocząć badania nad zamiennikiem, opartym na chronionej patentem substancji czynnej, jeszcze w czasie ochrony patentowej. W ten sposób możliwe jest wprowadzenie leków na rynek natychmiast po wygaśnięciu ochrony leku innowacyjnego.

Wyjątek ten określono w art. 69 ust. 1 pkt 4 prawa własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1410). Stanowi on, że korzystanie z wynalazku, w niezbędnym zakresie dla wykonania czynności, jakie na podstawie przepisów prawa są wymagane dla uzyskania rejestracji bądź zezwolenia, stanowiących warunek dopuszczenia do obrotu niektórych wytworów ze względu na ich przeznaczenie, w szczególności produktów leczniczych, nie stanowi naruszenia patentu.

Cały artykuł www.gazetaprawna.pl

Pierwszy i jedyny jak dotąd aktualny komentarz  do ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wydało wydawnictwo Wolters Kluwer. Książka "Refundacja leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych" jest dostępna w księgarni Profinfo.