Minister sprawiedliwości zaskarżył do Sądu Najwyższego uchwałę Okręgowego Zjazdu Delegatów Pielęgniarek i Położnych z 20 marca 2012 r. w sprawie zawieszenia udziału pielęgniarek w komisjach konkursowych na kierownicze stanowiska pielęgniarskie. Zdaniem ministra taka uchwała jest sprzeczna z ustawą o samorządzie pielęgniarek i położnych oraz ustawą o działalności leczniczej, która tworzy obowiązek uczestnictwa tej grupy zawodowej w wyborach  w końcu – własnego szefa. Przedstawiciel ministra zdrowia powołał się na wyrok Sądu Najwyższego z 13 listopada 2012 r., sygn. akt III ZS 13/12.
Sąd Najwyższy, badając wówczas zaskarżoną uchwałę Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych z 7 marca 2012 roku, orzekł, iż samorządy pielęgniarskie i lekarskie nie mogą się uchylać od uczestnictwa w procedurze konkursowej na stanowisko przełożonej pielęgniarek lub szefa oddziału. Zaskarżoną uchwałą samorząd zawiesił do odwołania udział swoich przedstawicieli w komisjach konkursowych na kierownicze stanowiska pielęgniarskie lub położnicze.
Pielęgniarki argumentowały swą niechęć do opiniowania zwierzchnika tym, że akt niższego rzędu - rozporządzenie ministra określa ich powinności, a powinna ustawa. Po drugie – samorząd nie musi uczestniczyć we wszystkich gremiach konkursowych. Po trzecie – jak dodał w czasie rozprawy przez SN adwokat Wojciech Matecki – minister w czasie konsultacji projektu rozporządzenia przedstawił inną wersję, niż te która była ogłoszona w Dzienniku Ustaw. A zatem pielęgniarki czują się manipulowane przez ministra.  Adw. Matecki podkreślił także, że konkursy nie są obiektywna oceną kandydatów, gdyż większość składu komisji konkursowych stanowią kierownicy szpitali i przychodni.
Sąd Najwyższy w wyroku z 20 marca br. uchylił zaskarżoną uchwałę. W uzasadnieniu wyroku sędzia Halina Kiryło stwierdziła, że uchwała narusza przepisy o samorządzie pielęgniarek i położnych oraz rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą.  Pielęgniarki nie podały nowych argumentów, więc SN powtórzył orzeczenie wydane 13 listopada 2012 r.
Sygnatura akt III ZS 13/12,  wyrok  z 20 marca 2013 r.