Za przyjęciem uchwały głosowało 23 radnych, 13 wstrzymało się od głosu.

 „Wyrażamy przekonanie, że warunkiem optymalnego funkcjonowania Instytutu Onkologii w Gliwicach – działalności leczniczej i naukowej – jest uzyskanie statusu samodzielnej placówki” – czytamy w uchwale.

„Jako przedstawiciele samorządu regionalnego nie chcemy dalej tolerować sytuacji, w której gliwickie Centrum Onkologii zmuszone jest przekazywać wypracowane środki finansowe do placówek w Warszawie i Krakowie. W sposób negatywny oceniamy fakt, że dobre zarządzanie i wysiłek całego personelu nie może być w pełni wykorzystany w macierzystej placówce. Nie akceptujemy faktu, że koszty tej sytuacji ponoszą de facto śląscy pacjenci” –uzasadniali radni przyjęcie uchwały.

Instytut Centrum Onkologii w Warszawie ma dwa oddziały zamiejscowe – w Gliwicach i w Krakowie. W ostatnich miesiącach trwały działania na rzecz usamodzielnienia się pierwszej gliwickiego oddziału, w które angażowali się politycy różnych opcji, media oraz poprzednie kierownictwo placówki.

Na początku maja 2016 wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas przekazał, że nadwyżki generowane przez oddziały Centrum Onkologii nie będą przekazywane do innych oddziałów.

Czytaj: Oddziały Centrum Onkologii nie będą oddawać nadwyżek finansowych>>>