W ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele pogotowia, policji i sanepidu.

Scenariusz ćwiczenia zakładał, że jeden z klientów urzędu ma objawy świadczące o zarażeniu wirusem gorączki krwotocznej, a jednocześnie informuje o tym, że niedawno wrócił z kraju, w którym wirus ten występuje.

Podczas działań sprawdzono sprawność służb, które są angażowane w takich przypadkach – ich gotowość i możliwości transportowe. Wyznaczono także specjalne strefy zamknięte oraz miejsca odbywania kwarantanny przez osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą podejrzewaną o zarażenie ebolą. „Pacjent” został przewieziony przez specjalny zespół ratowników do Szpitala Powiatowego w Cieszynie, a dalsze działania lekarzy obserwowano dzięki zamontowanym na miejscu kamerom.

Czytaj także: Cieszyn: szpital pochwalony za procedury stosowane w przypadku zagrożenia >>>

Ćwiczenia sprawdzały także zasady współpracy z pracodawcą – w miejscu, w którym przebywa wiele osób.

Śląski Urząd Wojewódzki przypomina, że gorączka krwotoczna Ebola jest chorobą wywołaną przez wirus z rodziny Filoviridae rodzaju Ebolavirus. Wirus nie przenosi się drogą powietrzną tak jak wirus grypy. Do zakażenie może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z krwią lub innymi płynami ustrojowymi żywych lub martwych osób zarażonych, przez kontakt seksualny z ozdrowieńcami w okresie do 7 tygodni po ich wyleczeniu gdyż przez taki okres wirus ebola może być obecny w nasieniu u mężczyzn oraz  bezpośredniego kontaktu z krwią i innymi płynami ustrojowymi zakażonych dzikich zwierząt (martwych lub żywych) takich jak nietoperze, małpy, antylopy.

Okres inkubacji choroby wynosi od 2 do 21 dni (najczęściej 8-10 dni), czyli objawy pojawiają się dopiero po kilku lub kilkunastu dniach po zarażeniu.

Objawy choroby występujące u ludzi to: gorączka, ból głowy, ból mięśni i stawów, osłabienie, a także: biegunka, wymioty, ból brzucha, utrata apetytu i wagi ciała. Dodatkowo mogą się pojawić: wysypka, zapalenie spojówek, ból w klatce piersiowej, kaszel i ból gardła, trudności w oddychaniu jak również krwawienie z jam ciała. W przebiegu choroby może dojść do niewydolności wielonarządowej. W pierwszej fazie choroby łatwo jest ją pomylić i innymi infekcjami np. z grypą. Dlatego niezbędny jest wywiad epidemiologiczny, który zweryfikuje, z jaką choroba mamy do czynienia.

Czytaj: Ebola: kluczowy jest wywiad oraz izolacja >>>

Obecne ogniska gorączki Ebola dotyczą zachorowań występujących w 4 krajach Afryki Zachodniej (Gwinei, Sierra Leone, Liberii).


Więcej na temat GRC czytaj:

Zarządzanie ryzykiem klinicznym to poczucie bezpieczeństwa dla pacjentów >>>

Zarządzanie ryzykiem to wyraz odpowiedzialności >>>

Zarządzanie ryzykiem nadużyć to zarządzanie ryzykiem strat i zapobieganie bankructwu >>>

Zarządzanie ryzykiem przestało być opcją, stało się normą>>>