Książeczka taka pozwoliłaby zaplanować i usystematyzować badania.
- Jest to sensowne rozwiązanie, bo ciągle przecież przewija się temat skąd wziąć pieniądze na badania kontrolne - dodała prezes Stowarzyszenia "Most" Anna Szelest.
Książeczka miałaby zawierać zalecenia specjalisty geriatry na temat harmonogramu badań, szczepień, żeby systematycznie kontrolować jego kondycję zdrowotną, psychofizyczną.

Szelest dodała, że będą promować ten pomysł najpierw w gminach, a później w skali całego województwa.
 
W projekcie "Działaj rozważnie i skutecznie" uczestniczyło 75 osób powyżej 60 roku życia, reprezentujących kilkanaście działających w województwie śląskim  rad seniorów. Wśród uczestników znaleźli się też seniorzy zaangażowani w powoływanie kolejnych rad.

Prezes Stowarzyszenia "Most" Anna Szelest podkreślała we wtorek 8 grudnia 2015 na konferencji prasowej, że najważniejszym celem jest obecnie budowanie autorytetu i przeciwdziałanie marginalizacji seniorów.
W trakcie spotkań opracowali wiele przykładowych rozwiązań w zakresie czterech obszarów polityki senioralnej, takich jak: mieszkalnictwo, profilaktyka i ochrona zdrowia, dostęp do edukacji i kultury oraz aktywny wypoczynek.

- Chcieliśmy pokazać, że nie należy się nastawiać wyłącznie na domy starców lub domy dziennego pobytu. Jest wiele innych możliwości, na przykład wspólne mieszkania dla seniorów, gdzie kilka osób jest w stanie sfinansować monitoring/opiekę - powiedziała Szelest. Innym może być promowanie budowy w ramach nowoprojektowanych domów - osobnych, niedużych mieszkań dla seniorów, aby mogli zamieszkać w pobliżu młodych rodzin.
Dowiedz się więcej z książki
Pogoda na starość. Podręcznik skutecznego wspierania seniorów
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 


Uczestnicy projektu "Działaj rozważnie i skutecznie" rozmawiali również o kwestiach związanych z radami seniorów. 
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminy z października 2013 roku wprowadziła możliwość znaczącego zwiększenia aktywności seniorów w sprawach społecznych oraz publicznych. Seniorzy uzyskali odpowiednie warunki, aby rozpocząć partnerską współpracę ze swoimi samorządami w ramach gminnych rad seniorów. Rady tworzą osoby 60-letnie i starsze. Gremia te mają mieć charakter doradczy, konsultacyjny, w szczególności w sprawach dotyczących całego środowiska osób starszych. Jego zadaniem jest też włączenie seniorów w sprawy lokalne. (pap)