Klinika może przyjąć jednocześnie 21 chorych, w systemie dziennym zapewnia dodatkowe 6 łóżek. W skład osobowy oddziału wchodzi 9 lekarzy oraz 16 pielęgniarek. 

Do zakresu zadań kliniki należy działalność lecznicza oraz prowadzenie badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych. Będą one ukierunkowane na potrzeby zdrowotne dzieci i młodzieży w zakresie pediatrii,  endokrynologii i diabetologii, ze szczególnym uwzględnieniem procedur unikatowych w skali kraju. 

Na pomoc specjalistów kliniki mogą liczyć między innymi dzieci cierpiące na choroby układu endokrynnego. W klinice będą się także leczyć osoby chorujące na cukrzycę typu 1 i 2, na rzadkie postaci cukrzycy typu MODY, cukrzycę noworodkową, cukrzycę wtórną oraz osoby ze stanem oporności na insulinę. Pracownicy jednostki ocenią również czynniki ryzyka i zaburzeń gospodarki węglowodanowej w otyłości prostej u dzieci i młodzieży. Jednym z zadań oddziału będzie także działalność edukacyjna skierowana do lekarzy pediatrów specjalizujących się w diabetologii i endokrynologii.

Endokrynologia i diabetologia wieku rozwojowego jest jedną z najbardziej obszernych dziedzin pediatrii. W Polsce o 5 procent rocznie zwiększa się liczba dzieci chorych na cukrzycę, dotyka ona także  najmłodszych – dzieci kilkuletnie. 

- Z moich 20-letnich obserwacji wynika, że liczba chorujących dzieci w tym okresie zwiększyła się 2,5 krotnie.  Smutnym faktem w obliczu tych schorzeń i obecnych możliwości ich leczenia jest to, że już za kilkanaście lat oddział będzie musiał zwiększyć swoją pojemność, gdyż wszystkie dostępne miejsca zajmą dzieci zmagające się z cukrzycą – mówił krajowy konsultant w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej profesor Mieczysław Walczak. 



Źródło: www.podkarpackie.pl