Biuro RPP poinformowało w poniedziałek, że w związku z sygnałami dotyczącymi planowanej likwidacji publicznych aparatów telefonicznych w 18 szpitalach psychiatrycznych Kozłowska wystąpiła do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Rzecznik jest zaniepokojona również informacją o likwidacji aparatów telefonicznych w innych szpitalach, a w szczególności na oddziałach dziecięcych. Biuro RPP podkreśla, że Telekomunikacja Polska likwidację aparatów publicznych argumentuje niewielkim zainteresowaniem oraz brakiem z nich dochodu.

"Pacjenci przebywający w placówkach medycznych mają prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego czy też korespondencyjnego z innymi osobami. Ponadto pacjenci z zaburzeniami psychicznymi przebywający w szpitalach psychiatrycznych lub w domach pomocy społecznej mają prawo do porozumiewania się bez ograniczeń z rodziną i innymi osobami" - podkreśla Kozłowska.

"Należy zaznaczyć, iż w większości oddziałów psychiatrycznych obowiązuje zakaz posiadania i używania telefonów komórkowych a likwidacja szpitalnych telefonów uniemożliwi skuteczną realizację praw pacjenta" - dodaje rzecznik.

Do 8 maja 2011 r. decyzja prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nakładała na Telekomunikację Polską obowiązek świadczenia usługi powszechnej, która obejmowała m.in. usługi telefoniczne. Obecnie nie ma takiego wymogu.