„Pacjent wraz z opiekunem prawnym oraz otrzymanym skierowaniem powinien zgłosić się do wybranego szpitala na Szpitalny Oddział Ratunkowy lub Izbę Przyjęć. Skierowanie może zostać wystawione zarówno przez podmioty lecznicze, które posiadają podpisany kontrakt z NFZ jak i przez te, które udzielają świadczeń komercyjnie” – czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Pacjenta.

Rzecznik przypomina tez, że na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym lub Izbie Przyjęć lekarz, w tym także pediatra. powinien dokonać oceny stanu zdrowia małego pacjenta i podjąć decyzję o hospitalizacji lub przekazaniu dziecka przez szpital do innego podmiotu leczniczego.

Czytaj: Rzecznik Praw Pacjenta apeluje o ochronę praw przebywających w szpitalach psychiatrycznych >>>

 Podstawą prawną takiego postępowania jest art. 30 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którym- pacjent ma prawo wyboru szpitala spośród szpitali, które zawarły umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, oraz art. 58 tej ustawy, który określa, że pacjent ma prawo do leczenia szpitalnego w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, na podstawie skierowania lekarza, lekarza dentysty lub felczera, jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne.