Osoby starsze powinny liczyć nie tylko na opiekę geriatrów, ale także lekarzy innych specjalizacji oraz na pomoc swoich opiekunów - mówiła podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię dr Elżbieta Kozak-Szkopek z kliniki geriatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak zaznaczyła, starość wiąże się z wielochorobowością, ponieważ to w grupie seniorów najwięcej osób choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i inne choroby przewlekłe, a ponadto ma problemy ze wzrokiem, poruszaniem się.
Ekspert w dziedzinie żywienia medycznego dr Stanisław Kłęk zwracał uwagę na niedożywienie wśród seniorów, co często wynika z problemów z przyjmowaniem pokarmów lub ograniczoną samoobsługą. Jak mówił, masa ciała często jest prawidłowa, jednak proporcje masy mięśniowej do tłuszczowej są zaburzone z powodu nieodpowiedniej diety. "Trzeba zwiększyć świadomość opiekunów na temat wyboru jedzenia dla osób starszych" - dodał.

"Starość będzie dotyczyła każdego z nas, a do wielu osób wciąż ta myśl nie dociera" - zaznaczyła prezes Fundacji "Porozumienie Bez Barier" Jolanta Kwaśniewska i dodała, że z danych demograficznych wynika, iż w 2050 r. Polska będzie krajem starych, chorych i biednych kobiet. "Te statystyki są przerażające" - ostrzegała.

Jak mówiła, mamy starzejące się społeczeństwo, a jednocześnie promowany jest kult młodości.

W ramach kampanii stworzony został portal www.zdrowiwiekowi.pl na którym można znaleźć informacje i porady specjalistów dotyczące stanu zdrowia i profilaktyki w starszym wieku. Poruszane będą zagadnienia związane z geriatrią, np. psychiką osób starszych, rehabilitacją, żywieniem medycznym, onkologią, a także aktywnością ruchową oraz intelektualną seniorów. Ponadto w centrach handlowych w kilku miastach w Polsce staną wyspy edukacyjne, gdzie specjaliści będą udzielać porad dotyczących opieki nad osobami starszymi.