Rząd chce przedstawić ostateczne plany w sprawie zmian systemu opieki zdrowotnej. Zostaną one zaprezentowane 7 lipca br. na kolejnym posiedzeniu tzw. okrągłego stołu dotyczącego sytuacji i reform w służbie zdrowia.
Zielone światło dla reform w opiece zdrowotnej
Rząd oraz Minister Zdrowia Ewa Kopacz chcą przeprowadzić wszystkie zapowiadane reformy w służbie zdrowia. Obecnie powinno to być łatwiejsze, nie tylko ze względu na powstałą sytuację polityczną, ale też z uwagi na fakt, że Polacy coraz więcej dokładają do leczenia z własnej kieszeni.
Na prywatną służbę zdrowia w ubiegłym roku wydano ok. 13 mld zł, a rynek ciągle rośnie – jak prognozują analitycy – o 20 proc. rocznie. To znacznie ułatwia Minister Ewie Kopacz przeprowadzenie niezbędnych reform. Jednak nie tylko z tego powodu. Wybór Bronisława Komorowskiego na Prezydenta RP sprawia, że Platforma Obywatelska nie boi się, iż jej projekty zostaną zawetowane. Brak przeszkód natomiast spowoduje, że zmiany, po konsultacjach z opozycją, zostaną jak najszybciej wprowadzone na ścieżkę legislacyjną. Pakiet reform ma trafić do Sejmu jeszcze w tym roku.
Jakie zmiany przewiduje Resort Zdrowia?
Minister Kopacz zamierza wprowadzić szybką komercjalizację, dodatkowe ubezpieczenia, płatne usługi w placówkach publicznych i podnieść składkę zdrowotną.
Na to ostatnie nie godzi się stworzona przy Premierze Rada Gospodarcza. Jej Szef Jan Krzysztof Bielecki stwierdził, że przed podwyższeniem składki zdrowotnej należy najpierw uszczelnić system lecznictwa. A to oznacza, że reforma Kopacz nie wejdzie w życie wcześniej niż w 2012 roku. Pilotażowo system zostanie wprowadzony pewnie wiosną 2011 roku w jednym województwie.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 7 lipca 2010 r.