Rozmowy dotyczące zasadności radykalnego leczenia mięśniaków, w tym przypadku usunięcia macicy, dominowały między innymi XI Krajowej Konferencji Szkoleniowej – Ginekologia i Położnictwo 2014.

Czytaj: Rada Przejrzystości za refundacją leku Esmya >>>

-  Do niedawna nie było skuteczniejszej metody leczenia mięśniaków macicy niż histerektomia. To był bardzo dobry, skuteczny sposób. Według badań w Polsce w 2009 roku wykonano z powodu mięśniaków macicy 127 361 histerektomii, 12 578 miomektomii oraz 2 619 wycięć macicy drogą pochwową. Pojawiła się jednak zupełnie nowa jakość w medycynie, która rewolucjonizuje system leczenia – mówił profesor Jan Kotarski – kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii w Lublinie.

Profesor Anita Olejek zwróciła uwagę na obiecującą tendencję wśród pacjentek:
- Sytuacja zmienia się wraz ze świadomością kobiet, które coraz więcej czytają, pytają i śledzą nowinki. Ma to oczywiście związek ze stopniem socjoekonomicznym i wykształceniem pacjentki. Czasy się zmieniają, a my musimy respektować zdanie naszych pacjentów i uwzględniać je, podejmując decyzje o sposobie leczenia.

Przychylna rekomendacja AOTM może przyczynić się do refundacji leku i dużo więcej kobiet będzie mogło skorzystać z farmakologicznej metody leczenia octanem uliprystalu, która do tej pory była poza ich zasięgiem. Cena opakowania leku wynosi bowiem około 600-700 zł, a kuracja trwająca trzy miesiące wymaga kupienia trzech opakowań.

Profesor Mariusz Zimmer wyraźnie zaznaczył, że na sukces obalenia dawnych nawyków leczenia radykalnego musi składać się kompilacja trzech czynników: świadomość pacjentki, możliwości techniczne i rzetelne szkolenia dla lekarzy. Ekspert musi wiedzieć, że pośród narzędzi, którymi posługuje się podczas indywidualnego leczenia, ma do wyboru wachlarz możliwości, z którego może wybrać tę najbardziej odpowiednią i właśnie taką zaproponować pacjentce.
- Prawdę mówiąc, nie ma sytuacji, w której nie można by oszczędzić macicy. Osobiście wyłuszczałem ponad 20 mięśniaków z jednej macicy i po tym zabiegu pacjentka zaszła w ciążę. Najważniejsze jest indywidualne podejście – mówi profesor.
 

Pozytywna decyzja AOTMiT z pewnością w przyszłości rozszerzy spektrum możliwości zarówno dla pacjentek, jak i lekarzy. Leczenie farmakologiczne pozwala na zmniejszenie mięśniaków do rozmiarów, które pozwalają na leczenie kobiet bez konieczności ich okaleczania.

Czytaj: Rzeszów: nowa metoda leczenia w prywatnym szpitalu >>>

Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych, które występują u 20-40 procent kobiet. Szacuje się, że z powodu mięśniaków macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka.