Jak poinformowała rzeczniczka placówki Karolina Gajewska ograniczenie liczby łóżek związane jest racjonalizacją wydatków szpitala.
- Nie ma potrzeby utrzymywania wszystkich łóżek na niektórych oddziałach, skoro ich przeciętne wykorzystywanie jest mniejsze - stwierdziła rzeczniczka.

Na szpitalnym oddziale klinicznym neurochirurgii jest od października 2017 mniej o 14 łóżek (było 34, będzie 20); na neurologii – o 7 łóżek mniej (było 26, jest 19); na oddziale okulistyki ubyło 10 miejsc (było 26, jest 16). Oddział pediatrii zmniejszono o 6 łóżek (było 34, jest 28).

Gajewska podkreśliła, że ograniczenie liczby łóżek nie będzie skutkowało redukcją etatów.
- Nikt nie stracił zatrudnienia. Pielęgniarki zostały rozdysponowane pomiędzy oddziałami - powiedziała rzeczniczka.

Według niej na razie trudno stwierdzić, jakie oszczędności przyniosą wprowadzone zmiany. Nie wiadomo też, czy są to ostatnie w tym roku redukcje łóżek, czy też zarząd zdecyduje się jeszcze na kolejne. Jak zaznaczyła rzeczniczka, cięcia miejsc w szpitalu nie spowodowały ograniczenia dostępu pacjentów do świadczeń medycznych.

Z danych szpitala wynika, że w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 roku, mimo redukcji liczby łóżek, lecznica przyjęła o tysiąc pacjentów więcej niż w analogicznym okresie w 2016 roku (od stycznia do sierpnia 2017 - ponad 30,5 tysiąca pacjentów, od stycznia do sierpnia 2016 roku - nieco ponad 29,5 tysiąca).

W lipcu 2017, w ramach pierwszego etapu restrukturyzacji, zlikwidowano 64 łóżka, głównie na oddziałach, w których obłożenie było na poziomie około 50-60 procent. Chodzi między innymi o oddział ginekologiczno-położniczy, chirurgię dziecięcą, kardiochirurgię, oddział otolaryngologiczny i reumatologiczny.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Według zarządu szpitala restrukturyzacja ma poprawić sytuację finansową lecznicy. Na koniec 2016 roku straty wynosiły 15 mln zł. Część z tych pieniędzy stanowią tzw. nadwykonania, czyli świadczenia, które szpital wykonał ponad kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Każdego roku jest to 15-20 mln zł. NFZ wypłaca te pieniądze z opóźnieniem, często szpital musi o nie walczyć latami w sądzie.

W Mazowieckiem Szpitalu Specjalistycznym jest obecnie niecałe 800 łóżek. W poprzednich latach rocznie na oddziałach szpitalnych leczonych było ponad 36 tysięcy pacjentów. (pap)