KTG, czyli kardiotokografia, to podstawowe badanie wykonywane u ciężarnych kobiet, zazwyczaj w ostatnich tygodniach ciąży. Pozwala ono monitorować pracę serca płodu przy jednoczesnym zapisie czynności skurczowej macicy. Obecnie badanie to można przeprowadzić wyłącznie w ośrodkach medycznych przy pomocy wyspecjalizowanego personelu. Zespół dr dr Patrycja Wizińskiej-Sochy opracował pierwsze na świecie mobilne, telemedyczne urządzenie do KTG. Umożliwia ono przeprowadzenie badania w dowolnym miejscu i czasie, nawet w domu pacjentki. Pozwala tym samym na stałe kontrolowanie przebiegu ciąży, co jest szczególnie ważne w przypadku ich nieprawidłowego przebiegu.
– W ostatnich miesiącach kobiety mają często problem z poruszaniem się, a dojazd na badanie, oczekiwanie na nie, a później analiza trwają kilka godzin – mówi agencji informacyjnej Newseria dr Patrycja Wizińska-Socha, prezes zarządu Nestmedic.
Pregnabit składa się z dwóch elementów: profesjonalnego aparatu do wykonywania KTG oraz platformy telemedycznej, na której lekarze i położne analizują zapisy badań. W czasie wizyty kontrolnej pacjentka otrzymuje urządzenie, a następnie podążając za wskazówkami lekarza, samodzielnie wykonuje badanie w domu. Trwa ono około 30 minut, a otrzymane dane przesyłane są bezprzewodowo do Medycznego Centrum Telemonitoringu. Urządzenie wyposażone jest w sensory, które umożliwiają odpowiednie ułożenie sond na brzuchu przyszłej matki.
– Kobieta, która chciałaby, jak najlepiej zaopiekować się swoim nienarodzonym dzieckiem, udaje się do lekarza prowadzącego bądź położnej i dzięki temu jest w stanie otrzymać takie urządzenie do tego, aby wykonać badanie samodzielnie w domu. Położna bądź lekarz mogą również wykonać to badanie razem z nią w domu, w szkole rodzenia czy w dowolnym miejscu – mówi dr Patrycja Wizińska-Socha.
Za swoje osiągnięcie dr Patrycja Wizińska-Socha została wyróżniona przez „MIT Technology Review”, najstarszy na świecie magazyn technologiczny wydawany przez Massachusetts Institute of Technology. Otrzymała honorowy tytuł Innovators Under 35 in Poland oraz specjalne wyróżnienie Innovator of the Year 2016. Konkurs wyłania młodych liderów w różnych dziedzinach nowych technologii, którzy przyczyniają się do rozwiązania globalnych problemów oraz poprawy jakości życia na świecie. W Polsce organizowany był po raz drugi.
– Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i bardzo się cieszymy, że takie rozwiązania telemedyczne i młode start-upy są doceniane przez jury. Dzięki temu zgłaszają się do nas podmioty w Polsce i za granicą, które chciałyby z nami współpracować. Widzimy bardzo pozytywny odzew ze strony samych kobiet w ciąży. Również lekarze i położne zgłaszają się i wykazują zainteresowanie – mówi dr dr Patrycja Wizińska-Socha.
Pregnabit jeszcze w tym roku wejdzie na polski rynek – znajdzie się w wyposażeniu prywatnych klinik. Zespół dr dr Patrycja Wizińskiej-Sochy, złożony z ekspertów z zakresu medycyny i nowych technologii, pracuje natomiast nad kolejnymi wersjami urządzenia. Jego celem jest przede wszystkim usprawnienie procesu przetwarzania danych i pracy personelu medycznego w telecentrum.
Newseria