Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Profil zaufany działa jak odręczny podpis - można dzięki niemu wysyłać przez internet dokumenty i wnioski do różnych urzędów.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że profil zaufany ma już ponad 2,6 mln osób.

- Mamy dużo osób, które korzystają z e-usług w administracji, ale jednocześnie to jest w dalszym ciągu około 10 proc. ogółu obywateli - powiedział minister cyfryzacji. Dodał, że celem działań resoru jest dalsze zwiększanie liczby osób korzystających z e-usług.

- Nie ma takiej sprawy, której nie można załatwić online w administracji - zaznaczył. Przypomniał, że dzięki profilowi zaufanemu można m.in. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zameldować się i sprawdzić swoje punkty karne. Osoby mające profil zaufany mogą także korzystać z Internetowego Konta Pacjenta.

 

Prezydent podpisał ustawę dot. m.in. Internetowego Konta Pacjenta - czytaj tutaj>>

 


IKP ciągle mało popularne

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia podkreślał, że Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to jest kolejna e-usługa, która została zaoferowana obywatelom. Przypomniał, że dzięki IKP pacjent ma dostęp do danych, które są w systemie ochrony zdrowia. Teraz w IKP można odnaleźć informacje o swoich danych medycznych. Znajdują się tam np. informacje o wystawionych e-receptach, wysokości refundacji dla poszczególnych leków oraz kosztach świadczeń udzielonych w ramach NFZ. W przyszłości na IKP znajdą się kolejne informacje.

 

Ustawa o IKP wraca do komisji - przez centralne zakupy - czytaj tutaj>>

- Chcemy zapewnić oprócz tych informacji, które my zbieramy, dostęp do informacji zdrowotnych. Czerpiemy z doświadczeń zagranicznych, np. Brytyjczycy zauważyli, że udało im się dzięki zaoferowaniu wyczerpującej, dokładnej informacji na temat podstawowych problemów zdrowotnych, zredukować liczbę wizyt nawet o 10 proc. - powiedział Cieszyński.

 

ZUS: Wystawiono już ponad 5 mln elektronicznych zwolnień - czytaj tutaj>>

 

Zwolnienia lekarskie będą w IKP

Wiceminister Cieszyński podał, że udostępnione zostaną też informacje o zwolnieniach lekarskich z ZUS, informację o składce odprowadzonej na ubezpieczenie zdrowotne. Już dziś można sprawdzić informację o tym, czy jesteśmy aktualnie ubezpieczeni, czy nasz pracodawca odprowadza za nas składki - wskazał Cieszyński.

Zaznaczył, że IKP odpowiada także na potrzeby seniorów. Przypomniał, że osoba starsza może upoważnić członka rodziny do tego, by miał on dostęp do jej danych zawartych w IKP. Dzięki temu osoba upoważniona będzie mogła np. zrealizować e-receptę wystawioną seniorowi.