O utworzeniu takiej jednostki w Szpitalu Bródnowskim zadecydowała wysoko wyspecjalizowana kadra lekarzy radiologów i neurochirurgów, lądowisko dla helikopterów medycznych, dwupłaszczyznowy aparat angiograficzny i nóż Gamma, a także nowoczesny blok operacyjny.

Kierownikiem zespołu lekarzy radiologów i neurochirurgów Krajowego Centrum Leczenia Chorób Naczyniowych Mózgu został profesor Mirosław Ząbek, ordynator Oddziału Neurochirurgii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

W trakcie konferencji inicjującej powstanie Centrum członkowie zespołu nowej jednostki przedstawili wykłady na temat wewnątrznaczyniowego i operacyjnego leczenia tętniaków oraz naczyniaków mózgu jak również trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu. Wykłady zostały zobrazowane transmisją omawianych zabiegów, na żywo, wprost z sali operacyjnej szpitala.

Krwawienie podpajęczynówkowe z malformacji naczyniowej mózgu jest często występującą jednostką chorobową spotykaną w praktyce klinicznej. Powodowane przez tą chorobę zagrożenie życia i zdrowia sprawia, że dla uzyskania dobrego wyniku leczenia potrzebne jest szybkie działanie zarówno na etapie diagnostyki, transportu do ośrodka referencyjnego, jak i przeprowadzenia niezbędnego leczenia. Takie leczenie może zapewnić nowo utworzone Centrum w Szpitalu Bródnowskim.