"Pierwsze decyzje refundacyjne zostały wydane na dwa lata i obowiązują do końca tego roku" - przypomniał na wtorkowej konferencji prawnik z kancelarii CMS Łukasz Sławatyniec. Według niego w ustawie brakuje możliwości złożenia wniosku o przedłużenie okresu obowiązywania decyzji, więc pozostaje tylko możliwość składania nowego pełnego wniosku refundacyjnego, który wymaga uzyskania m.in. analizy Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Dodał, że resort ma 180 dni na rozpatrzenie wniosku od firmy farmaceutycznej, więc aby lek był nadal refundowany od 1 stycznia 2014 r., firmy muszą złożyć wniosek do połowy tego roku.

Także dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA Paweł Sztwiertnia ocenił, że w obecnie obowiązującej ustawie refundacyjnej brakuje procedur przedłużania decyzji refundacyjnych, czego skutkiem jest konieczność ponownego złożenia pełnej dokumentacji. Zwrócił też uwagę na trudności interpretacyjne niektórych zapisów obecnej ustawy refundacyjnej np. dotyczących ceny zbytu leku. Według niego powinny być one jasno doprecyzowane w nowelizacji.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz podkreślał, że ustawa obniżyła marżę na leki, co wpłynęło na pogorszenie sytuacji finansowej aptek. Z braku środków apteki nie robią dużych zapasów, co przekłada się na mniejszą dostępność do leków.

Jak przekonywał, nowelizacja ustawy refundacyjnej powinna wprowadzić m.in. możliwość zamiany leku na odpowiednik także o wyższej cenie, jeżeli pacjent chce do niego dopłacić. Przypomniał, że obecnie farmaceuta może wydać w aptece odpowiednik leku wyłącznie o niższej cenie.

"Widzę też potrzebę zmian w prawie farmaceutycznym, tak aby przywrócić zasadę: apteki dla aptekarzy, czyli aby właścicielem apteki mógł być wyłącznie aptekarz" - mówił Kucharewicz. Według niego konieczne jest też zniesienie możliwości tworzenia nowych punktów aptecznych, ponieważ w punktach tych pacjenci mają ograniczony dostęp do leków.

Zgodnie z ustawą refundacyjną, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r., lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.

W marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że przedstawi w niedługim czasie założenia do nowelizacji ustawy refundacyjnej. Resort nie podaje jednak szczegółów proponowanych zmian.

Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia 2012 r.; wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali. Zgodnie z ustawą Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące aktualizuje listę leków refundowanych w formie obwieszczenia. Ceny leków są negocjowane z firmami farmaceutycznymi.

Dla leków refundowanych określane są limity, do wysokości których są finansowane. Limit ceny leku jest górną granicą kwoty refundowanej. Jeżeli cena detaliczna leku jest wyższa od ustalonego limitu, pacjent dopłaca różnicę. NFZ nie może przeznaczać na refundację więcej niż 17 proc. swojego rocznego budżetu.