Dotacje na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach udzielane są w oparciu o ustawę z 15 września 2017 roku o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Na podstawie jej przepisów jednostki samorządu terytorialnego składały do wojewodów wnioski o dotacje na wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Rząd przeznaczył na ten cel 134 mln zł.

Dotacja może obejmować do 100 procent kosztów poniesionych na wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej, jednak do kwoty nie wyższej niż 6 700 zł na jeden gabinet. W tym 2017 w szkołach na terenie województwa pomorskiego funkcjonują 722 gabinety samodzielne i 273 gabinety wspólne dla zespołu szkół. 250 szkół korzysta z gabinetów utworzonych na terenie przychodni.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Opieka ta obejmuje medyczne działania profilaktyczne (prewencyjne) w stosunku do uczniów i ich rodziców oraz środowiska szkolnego, w tym profilaktykę „pierwszorzędową” - ukierunkowaną na wszystkich uczniów (na przykład szczepienia ochronne, edukacja zdrowotna) oraz szkołę i rodzinę (zachęcanie do zapewniania dzieciom i młodzieży odpowiednich warunków życia i nauki), profilaktykę „drugorzędową” - dotyczącą uczniów ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zaburzeń i obejmująca wczesne wykrywanie ich objawów (testy przesiewowe, profilaktyczne badania lekarskie) oraz działania naprawcze a także profilaktykę obejmującą poradnictwo czynne dotyczące uczniów z problemami zdrowotnymi, społecznymi i szkolnym, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, którego celem jest zapobieganie dalszym, niepomyślnym skutkom tych zaburzeń.

Profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami powinna być realizowana przez pielęgniarki lub higienistki szklone w gabinecie „profilaktyki" przy ścisłej współpracy z pracownikami szkoły i rodzicami uczniów.

Oprac. M. Okoniewska

Źródło: www.gdansk.uw.gov.pl