Obecnie spośród 127 tysięcy lekarzy aż 78 tysięcy ma powyżej 45 lat. Za dziesięć lat, kiedy obecnie rozpoczynający studia medyczne wejdą na rynek pracy jako w pełni wykwalifikowani specjaliści, ponad 20 tysięcy praktykujących obecnie osób będzie już na emeryturze.

Zdaniem ekspertów sytuację na medycznym rynku pracy może poprawić tylko zwiększenie liczby osób przyjmowanych na studia medyczne oraz etatów rezydenckich. Resort zdrowia powinien też śledzić przebieg wymiany pokoleniowej w zawodzie lekarza oraz zmieniające się zapotrzebowanie na specjalistów. Będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy powstanie teleinformatyczny System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych. Jego utworzenie przewiduje art. 30 ust. 1 ustawy z 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. nr 113, poz. 657).

W Systemie będą gromadzone informacje o wszystkich osobach kształcących się w uregulowanych zawodach medycznych (w tym o lekarzach) oraz przebiegu ich specjalizacji. Nad jego powstaniem pracuje Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia. Ma być gotowy za rok.

Cały artykuł www.gazetaprawna.pl