W ocenie Prezydium nie jest również precyzyjnie określona sytuacja związana z wydatkami przeznaczonymi na planowane zmiany systemowe.

Jak podkreśla Rada finansowanie pakietu onkologicznego będzie wiązać się z koniecznością poniesienia przez Narodowy Fundusz

Zdrowia dodatkowych wydatków, a obecnie brak jest informacji zarówno ze strony Ministerstwa Zdrowia, jak i Funduszu, pozwalających na ustalenie wysokości kosztów jego wdrożenia i wskazania źródła finansowania. „Wprowadzenie pakietu, przy poszanowaniu celu, w jakim został on ustalony, nie powinno odbywać się kosztem pozostałych pacjentów oraz doprowadzać do zmniejszenia wydatków na leczenie i świadczenia opieki zdrowotnej w pozostałych zakresach” – czytamy w stanowisku Rady. 

Czytaj także: NRL z obawą o rozwiązaniach z pakietów kolejkowego i onkologicznego >>>

Prezydium ORL w Katowicach zwraca też  uwagę, że pakiet onkologiczny nie został poprzedzony żadnym programem pilotażowym, a lekarze, którzy będą uczestniczyć w jego wdrażaniu, nie posiadają dostatecznej wiedzy na temat jego funkcjonowania.
„Jesteśmy przekonani, że powyższe okoliczności spowodują liczne problemy w realizacji pakietu onkologicznego” – niepokoi się Rada Lekarska.